Site Kurma

Site Kurma başlığımızdasınız. Site Kurma Ocak 15, 2023 tarihinde yayınlandı.


Web Sitesi Kurma

Web sitesi diğer adıyla internet sitesi internet ağıyla erişim sağlanabilen ve erişim sağlayan ziyaretçilere yazı, görsel ve işitsel yollarla bilgi aktaran veya hizmet sağlayan sanal sayfa, doküman veya sitelerdir. İnternete erişimi olan herkes bir web sitesine erişebilir veya bir web sitesi kurabilir. Web siteleri sayesinde dünyanın her tarafından bilgi alabiliriz, ulusal haberleri okuyabiliriz, dünyada neler olup bittiğini öğrenebiliriz, kendi ülkemizde tedarik edilmeyen ürünleri bulabiliriz, sosyal medya siteleri sayesinde dünyadaki akımları takip edebiliriz. Kısacası web siteleri artık her bireyin gündelik yaşantılarında vazgeçilmezi olmuştur.

 

Kimler Web Sitesi Kurabilir?

Dijital hizmet vermek isteyen, markalarının tanıtımını yapıp ulusal veya küresel satış yapmak isteyen, gezi tanıtımı yapmak isteyen veya kişisel blog yazmak isteyen herkes websitesi kurma yoluna gider. Yani ticaretten sosyal medyasına, hizmetten kişisel zevklere kadar herkes istediği şekilde web sitesi kurabilir. Globalleşen ve evrenselleşen dünyada dijital hayat neredeyse zorunlu olduğu için artık dünyanın her bir tarafından insanlar, şirketler ve markalar piyasada tutunabilmek için bir web sitesi kurar. 

 

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Site kurma artık çok yaygın bir işlemdir ve bazı işletmeler veya kurumsal şirketler için dijitalleşen dünyada zorunludur. Ayrıca düşünüldüğü kadar da zor bir işlem değildir. Aşağıdaki başlıklarda bir web sitesi nasıl kurulur adım adım öğrenebilirsiniz.


1- Hedef Belirleyin

Öncelikle yapmanız gereken hedefinizi belirlemektir. Web sitenizi kişisel zevkleriniz için mi kuracaksınız yoksa para kazanmak için mi gibi amaçlarınızı belirleyerek ilk adımınızı atmış olursunuz. 

 

2- Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sonrasında hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu web sitesi kimlere hitap edecek, yaşlısından çocuğuna, oyuncusundan sanatla uğraşana kadar geniş bir yelpazede bir yer bulmanız gerekmektedir. 

 

3- Domain ve Hosting Satın Alın

Sonraki adımda ise site kurma yolunda en önemli iki konuyu önümüze getiriyor. Bir domain, yani bir alan adı bulmanız ve diğeri ise hosting yani alan adınıza özel bir site satın almaktır. Domain adınız hedefinizle ilgili anahtar kelimelerden oluşmak zorundadır ve aynı zamanda kısa ve öz olmalıdır. Hedefinizi en kısa şekilde açıklayıp akılda kalıcı olması gerekir. Aklınıza gelen domain adlarınızı sorgulatmanız gerekir. Domaininizi tamamladıktan sonra hostinginizi seçmeniz gerekir ve bunu seçerken bazı kriterler vardır. Bunlardan bazıları disk alanı, işletim sistemi (Windows, Linux vb), admin kontrol paneli (cPanel, Plesk vb), e-posta hizmeti ve bandwidth'dir. Bu kriterleri belirlemek önemli ve kritik olsa da adım adım ilerleyip hedefinize ne gerekiyorsa onu seçmek işleri oldukça kolaylaştırır. Hosting için seçtiğiniz kriterlere göre bir fiyat aralığı belirlenir ve bu meblağı ödedikten sonra yıllık ödemeniz gereken bir fiyat da ortaya çıkar. Daha ayrıntılı bilgiler için kurma.website adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

4- Web Site Tasarımı

Son adımımız da tasarımdır. İnternet üzerinden hazır şablonları kendi sitenizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hazır şablonlar sitenizi profesyonel bir tarzda gösterir.


Site Kurma yayınımızın sonuna geldik. Site Kurma yayınımızı okuduğunuz için teşekkürler! Site Kurma yayınımızdan verim aldıysanız Site Kurma başlığımızı paylaşabilirsiniz. Site Kurma yayınımızı paylaşmak için Sevdiklerinle Paylaş bölümünü kullanmanız dileğiyle. Site Kurma yazımızı paylaşan herkese sevgiler, selamlar! :)

Sevdiklerinle Paylaş