Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır? başlığımızdasınız. Borsa Nasıl Oynanır? Nisan 18, 2022 tarihinde yayınlandı.


 Borsa Nasıl Oynanır?

Kripto para birimler, son zamanlar içerisinde hem ödeme hem de bir yatırım aracı olarak birçok kişi tarafından tercih edilip oynanan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para birimleri elde etmek için ise borsalar üzerinden bazı işlemlerin yapılmasına ihtiyaç vardır.

Kripto para birimlerinden bazılarına ise, borsa haricinde madencilik gibi işlemler ile de sahip olunabilme durumları bulunmaktadır. Dünya içerisinde oldukça fazla cihazın madencilik yapmasından ötürü ise, son zamanlarda blok başına verilmekte olan ödüllerde oldukça büyük bir azalma da bulunmaktadır. Bu nedenle madencilik ile kripto para elde etmek günümüz koşullarında çok daha zor olmaktadır. Özellikle madencilik adına geliştirilmiş olan özel bilgisayarlar ile devam etmekte olan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kripto para birimleri elde etmenin diğer bir yolu ise, reel para birimleri ile satın alma işlemidir. Reel para birimleri üzerinden kripto paralar ise, borsalar üzerinden satın alabilirsiniz.

En hızlı şekilde bitcoin nasıl alınır merak ediyorsanız tıklayın: bitcoin nasıl alınır

Borsalar Nasıl Çalışır?

Kripto para borsalar, reel para birimleri vasıtası ile kripto paraların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmekte olduğu platformlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para borsalarının çalışma mantığı ise bir değişim sitesi olarak yer alır. Hedeflediğiniz ve almak istediğiniz kripto para birimi, başkasının satmak istemesi ile tamamen takas mantığı olarak düşünülebilir. Reel para varlıklarınız ile beraber site içerisinde dilediğiniz bir kripto para birimine çevirim işlemleri gerçekleştirebilir ve kripto para varlıklarınızı reel para birimine de çevirebilirsiniz.

Kripto paraların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmekte olduğu borsalar ise, genel bir borsacılık sistemi ile tamamen aynı mantık ile çalışmaktadır. Geleneksel borsa sistemlerine göre tek bir fark ise, yatırımların kendi bankalarınız ya da kripto para borsasındaki hesaplarınız üzerinden gerçekleştirebilir ve de herhangi bir aracı kurum ihtiyacınız bulunmaz.

Kripto para borsası üzerinden işlemler, borsa kullanıcıları arasında gerçekleştirilmektedir. Reel para birimleri üzerinden alım gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar, kripto para birimlerini, reel para birimleri ile değiştirerek başka bir kullanıcıdan satın almaktadır.

Kripto para birimlerinin tanımına bakacak olursak, fiziksel karşılıkların olmadığı bir sanal para birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para birimlerin satın alım işlemleri ise yalnızca sanal yani internet ortamı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Borsalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para borsaları, işlem yapılmakta olan varlıkların türleri ve de hitap etmekte oldukları kullanıcıların çeşitlerine göre farklılık arz etmektedir. Reel para birimleri üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebildiği borsalar yer almakla beraber, yalnızca kripto para birimleri üzerinden işlemlerin sağlandığı borsalar da yer almaktadır. Sahip olunan kripto para birimleri, diğer bir kripto para birimleri ile takas edilebilmektedir.

Bu borsalar içerisinde, genel olarak belli bir kripto para birimi üzerinden işlemler sağlanır. Bitcoin gibi hacim olarak oldukça büyük kripto para birimleri, reel para birimleri ile istikrar anlamında USDT gibi kripto para birimleri ile işlem yapılabilme durumları bulunmaktadır.

Kripto para borsaları, genel olarak kitap etmekte olduğu müşteri çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Bölgesel anlamda ya da yalnızca belli müşterilere hizmet veren borsalar olarak yer alırlar. Binance borsasını örnek verecek olduğumuzda, global anlamda hizmet vermekte olan en büyük kripto para borsası olarak piyasada yer alır. 

Borsalarda Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto para borsaları üzerinden işlemlerde bulunmak için bir hesabınız ve bu hesabınız içerisinde de belli bir bakiyeniz olması gerekir. Reel para birimleri ile işlemlere izin vermekte olan borsalar içerisinde, borsaların desteklemekte olduğu reel para birimlerinde bir bakiye olması önemlidir. Binance kripto par borsası üzerinden türk lirası ya da dolar gibi reel para birimleri ile işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açma işlemleri sağlayıp kimlik bilgilerinin girişlerini sağladıktan sonrasında dilediğiniz reel para birimi gönderimini sağlayabilirsiniz.

İsminize ait bir banka hesabı üzerinden yatırmakta olduğunuz bir bakiye, birkaç dakika içerisinde hesabınıza ulaşmış olacaktır. Bu bakiyenin hesabınıza ulaşmasından sonra dilediğiniz kripto para işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsalar içerisinde alım ve de satım amaçlı olarak iki adet yöntem yer almaktadır. Bunlar kolay ya da gelişmiş işlemler olarak adlandırılan. Kolay işlemler, alış bölümünde bakiyenizdeki reel para birimi ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmekte olan işlemler olarak yer alır.

Gelişmiş alım bölümü ise, alış işlemleriniz adına bir fiyat emri girdiğiniz alan olarak yer alır. Güncel fiyat haricinde, daha düşük ve hedeflediğiniz bir miktara ulaştığında alacağınız kripto para işlemleri olarak adlandırılabilir. Girmiş olduğunuz emirler, karşılığında ise bir satış emri eşleştiği takdirde otomatik bir şekilde gerçekleşmekte olan işlemler olarak yer alır. Gelişmiş bölüm içerisinde yapmış olduğunuz işlemlerin başka bir kullanıcı tarafından görüntülenebilmesi, diğer kullanıcılara bağlı olarak gelişmektedir.

Borsalarda Neler Yapılabilir? 

Kripto para borsaları üzerinde birçok işlem gerçekleştirilebilir. Kripto para borsalarında neler yapılabileceğine bakacak olduğumuzda;

Kripto para birimleri ile birçok takas işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylece farklı para birimleri de hem alım hem de satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsaları içerisinde, kripto paranızı hacmini ya da piyasa değeri gibi bilgileri anlık bir şekilde görebilme imkanı sağlamaktadır. 

Bunun haricinde kripto para çeşitleri hakkında birçok haber ve de edineceğiniz bilgiler, kripto para borsalarının alt sayfaları içerisinde yer almaktadır.

Kripto para borsaları içerisinde işlem sağlamak adına, kullanıcıların bir sanal cüzdan oluşturmak gerekmektedir.  Sanal cüzdan oluşturarak, kripto para borsaları içerisinde alım ya da satım işlemleri sağlayabilirsiniz. Dijital cüzdanlar üzerinden işlemler sağlamakta olan kripto para borsalar içerisinde, reel para birimleri cüzdan içerisine aktarılır ve de sağlam bir şekilde altyapısı olan donanımlar ile beraber kripto para madencilik işlemleri sağlanabilir.

Kripto para madenciliği içerisinde, blok hatası olarak yer almakta olan bloklarda, matematiksel veriler ile çözüm sağlanarak kullanıcıların kripto para borsaları üzerinden kullanabilecekleri coin ödülleri de bu dijital cüzdanlara aktarılmaktadır. Kripto para alımı gerçekleştirilmekte olan her borsa, bu cüzdanları oluşturmak zorundadır.

Borsa Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kripto para borsası seçimi, son zamanda çeşitli dolandırıcılıkların da artış göstermesi ile beraber oldukça fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun en önemli durumu ise, güvenilirliği herkes tarafından emin olunan kripto para borsalarına yatırım sağlamaktadır. Bu alanda dünyadaki herkesin kullandığı kripto para borsası olan Binance’yi örnek verebiliriz. Ancak bunun haricinde kripto para borsaları seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir? Bunlara bakacak olduğumuzda;

Bu durumda kripto para borsasının güvenilir olması oldukça önemlidir ve yatırım sağlayacak kişiler için oldukça fazla önem teşkil eder. 

Şeffaflık ve de ulaşılabilir olma durumları dikkat edilmesi gereken bir diğer konu olacaktır.

Teknolojiye uyumluluk ve sürekli olarak gelişen bir kripto para borsası olması gerekir.

Ülke içerisinde yasal olarak uygun ve kurallara uygun bir şekilde yer almalıdır. Aksi takdirde devlet tarafından borsaya el konulması ile, sizin de yatırımlarınız riske girebilir.

Borsa içerisinde yer alan işlem hacmi ne kadar yüksek olursa, o denli yüksek güvenilirlik durumu oluşur.

Komisyon ücretlerinin de uygun olması, daha fazla kazanç elde etmeniz için oldukça önem teşkil eder. 

Kullanıcı deneyimlerinin iyi olması, sağlıklı kripto para alım ve satım işlemleri yapmanızı sağlar.

Kripto para çeşitliliğin fazla olması, birçok kripto para borsası ile uğraşmanızın önüne geçecektir.

Genel olarak tüm bu özellikler, Binance kripto para borsasında yer alan özelliklerdir. Bu nedenle bir kripto para tercihi olarak kesinlikle Binance platformunu tercih edebilirsiniz.

Kripto Para Borsalarından Hangisi Tercih Edilmelidir?

Kripto para borsaları içerisinde, işlem sağlanmakta olan sanal para çeşitleri ve de hitap edilmekte olan kullanıcılara göre oldukça farklılık gösterebilmektedir. Reel olarak adlandırılmakta olan para birimleri ile beraber işlemlerin sağlanmasına izin verilen kripto para borsaları olduğu gibi, yalnızca kripto para birimleri ile beraber işlemlere izin verilmekte olan borsalar da yer almaktadır. Cüzdanınızda yer almakta olan kripto para birimlerini, başka bir kripto para varlıkları ile de takas edebilirsiniz.

Borsalar içerisinde genel anlamda birçok işlemler, kripto paralar ile sağlanmaktadır. Bitcoin gibi oldukça yüksek hacme sahip olan kripto para birimleri, belli bir reel para birimlerine bağlı olarak, istikrarlı bir şekilde kripto para birimleri ya da borsanın kendi sanal parası olan kripto paralar arasında işlemlerin aktif olarak sağlamaktadır.

Kripto para piyasası, kullanılmakta olan durumlarına göre, iki farklı müşteri çeşidine ayrılmaktadır. Bölgesel bir şekilde işlemlere izin veren ve de yalnızca belli bir müşteriye hizmet sağlamakta olan kripto para borsaları bulunmaktadır. Bu borsalarda, yalnızca ülkemizde yer alan vatandaşlar, kimlik bilgileri ile üyelik girişi sağlayıp işlemleri yapabilmektedir.

Bunun haricinde global olarak hizmet sağlayan global kripto para borsaları da bulunmaktadır. Burada herhangi bir bağlayıcı etken bulunmadan, birçok kripto para ve reel para birimleri ile işlemlere izin verilmektedir. Bu borsalara Binance’yi örnek olarak verebiliriz.

Kripto Paralardan Nasıl Para Kazanılır?

Kripto para yatırımları gerçekleştirerek kazanç elde etmek, her zaman için oldukça iyi bir durum olmamaktadır. Bunun nedeni ise, para piyasaları içerisinde garanti bir şekilde para kazancı elde edecek durumlar olmamaktadır. Bunlar için bazı teknik temel finans grafik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazı kişiler, bilgisi olmadan bile kazanç sağlamış olsa da, bu sürekli olarak aynı durumun devam edeceği anlamına gelmemektedir. Bunlar olağan durumlar olsa da, paranızın doğru bir şekilde kazanç elde etmesi için finansal bilgiler öğrenerek kripto para yatırımları gerçekleştirmeniz daha mantıklı olacaktır.

Bunların asıl sebebi ise, piyasa içerisinde bazı bilimsel veriler ile beraber grafiklerin çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bazı adı duyulmuş olan yatırımcıların dediklerine göre, piyasalar aslında insanların psikolojik durumlarına göre ilerleme gösteren bir yapı olarak yer almaktadır. Bu ise, genel bir şekilde her piyasa adına belli bir kapsayıcılık gösteren durum olarak yer almaktadır. Bu nedenden ötürü, teknik analiz kavramını iyi bir şekilde araştırmalı ve bu konu hakkında bazı dersler elde etmeniz önemli olacaktır.

Borsalardan Kripto Para Nasıl Alınır?

Oldukça güvenli bir şekilde kripto para elde etme durumları, birçok kişi tarafından merak edilmekte olan konular arasında yer almaktadır. Kripto para satın almak için tercih edilmekte olan 3 seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklere bakacak olursak;

İlk adımlardan birisi, kripto para alımı gerçekleştireceğiniz platformu iyi bir şekilde seçmek olacaktır. Genel bir şekilde, bir aracı kurum ya da kripto para borsası üzerinden kripto para birimlerinizi satın alabilirsiniz.

Genel olarak alımlar için kripto para borsalarını tercih etmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü cüzdan içerisinde depolama fırsatı ya da faiz elde etmekte olan hesap alternatifleri gibi birçok imkanlar yer almaktadır. Kripto para borsaları arasında bir tercih yapmak istiyorsanız, Binance borsasını tercih edebilirsiniz.

Kripto para borsaları içerisinde karşılaştırma yaparken, kripto para çeşitleri, komisyon ücretleri ya da güvenilir olup olmama gibi durumlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer bir adıma gelecek olduğumuzda ise, kripto para yatırımı yapacağınız platformu seçtikten sonrasında, alım ve satım işlemleri sağlamak adına hesabınıza para yatırma işlemi sağlamalısınız. Yapılacak yatırım işlemleri, her kripto para platformu içerisinde bazı farklılıklar içeriyor olsa da, banka ya da kredi kartları ile türk lirası, dolar ya da İngiliz sterlini gibi yasal reel para birimleri ile kripto para birimleri satın alabilmeniz mümkündür.

Kredi kartları ile beraber kripto para birimlerinin alınıp satılabilmesi, oldukça riskli işlemler olarak kabul görmektedir ve bazı kripto para borsaları üzerinden bu işlemlere izin verilmemektedir. Bazı kredi kartı sağlayan finansal kuruluşlar ise, kripto para işlemlerinin kullanımları için kredi kartlarına izin sağlamamaktadır. Bunların sebebi ise, kripto para birimlerinin, fiyat olarak oldukça değişkenlik sağlayan para birimleri olmasından ötürü, belirli varlıklar için borç para alınmaması ve yüksek kredi kartı işlem ücretlerinin ödeme risklerinin önüne geçilmesi içindir.

Bazı kripto para platformlarında ise, banka havaleleri kabul edilebilmektedir. Kabul edilmekte olan alternatif ödeme seçenekleri ve de para yatırma çekme süreleri, kripto para borsasından borsasına farklılık gösterebilmektedir. Aynı şekilde kripto para alım ve satım komisyonları da, her borsa için değişkenlik göstermekle beraber, yatırım yapmadan önce bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

En son adıma gelecek olduğumuzda ise, kripto para borsasının hem web sitesi, hem de mobil üzerinden vereceğiniz kripto para alım emirleri ile cüzdanınıza ekleme sağlayabilirsiniz. Kripto para alım ya da satım işlemleri düşünüyor iseniz, satın alma seçenekleri ile beraber ve de emir türleri seçimleri sağlayarak, dilediğiniz kripto parayı satın alabilir ve de kripto para miktarları ile beraber sipariş onayları sağlayarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçlerin hepsi, satış işlemleri için de geçerli olmaktadır.

Borsalarda Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto para satın alımı gerçekleştirildikten sonrasında, belli bir saldırı ya da hırsızlıkların önüne geçmek için güvenli bir şekilde saklanıyor olması da, oldukça önemlidir. Kripto para işlemleri, genel olarak özel bir anahtar üzerinden güvenli olarak saklanması adına fiziksel cihazlar ya da çevrimiçi yazılımlar üzerinden kripto cüzdanları ile saklanmaktadır. Bazı kripto para borsalarında ise, direkt olarak platform içerisinde saklamaları sağlayan cüzdan hizmetleri de sağlanmaktadır. Siz de bu kripto para borsaları üzerinden, kripto para yatırımlarınızı saklamak için cüzdan temin edebilirsiniz.Borsa Nasıl Oynanır? yayınımızın sonuna geldik. Borsa Nasıl Oynanır? yayınımızı okuduğunuz için teşekkürler! Borsa Nasıl Oynanır? yayınımızdan verim aldıysanız Borsa Nasıl Oynanır? başlığımızı paylaşabilirsiniz. Borsa Nasıl Oynanır? yayınımızı paylaşmak için Sevdiklerinle Paylaş bölümünü kullanmanız dileğiyle. Borsa Nasıl Oynanır? yazımızı paylaşan herkese sevgiler, selamlar! :)

Sevdiklerinle Paylaş