Kaldıraçlı İşlem Nedir? Kripto Para (Coin) Bitcoin İçin Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı İşlem Nedir? Kripto Para (Coin) Bitcoin İçin Kaldıraçlı İşlemler başlığımızdasınız. Kaldıraçlı İşlem Nedir? Kripto Para (Coin) Bitcoin İçin Kaldıraçlı İşlemler Mart 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


 Kaldıraçlı İşlem Nedir? Kripto Para (Coin) Bitcoin İçin Kaldıraçlı İşlemler

Bitcoin para biriminin son zamanlar içerisinde yaşamış olduğu oldukça büyük düşüşlerin ardından, daha sonrasında belirli bir toparlanma evresine girmeye çalışıyor.  Tam olarak bu durumların bir toparlanma evresi mi yoksa daha sonrasında daha büyük bir düşüş mü olacağı hakkında herhangi belirli bir durum bulunmuyor. Bunun için belli koşulları dikkate alarak yatırım yapmayı göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunların haricinde, bitcoin ya da kripto para borsalar içerisinde para kazanmanın en önemli yolları arasında yer alan kaldıraçlı işlemler yer almaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere Binance üzerinden nasıl kaldıraçlı işlemler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. 

Bilgilere ve satın alma işlemlerine ulaşmak  için bağlantıya tıklayınız : BİTCOİN NASIL ALINIR

Yazımıza detaylı bir şekilde başlamadan öncesinde, birçok kripto para yatırımcısının kaldıraçlı işlemler için en çok kullanmış olduğu platform Binance olmaktadır. Binance platformuna aşağıda yazımızda yer alan kayıt linki üzerinden referans indirimleri ile de üye olabilirsiniz. Böylece kripto para işlemlerinde daha az komisyon ücreti ödeyerek kazanç elde edebilirsiniz.

Bunun haricinde son olarak uyarılarımızı yapacak olduğumuza ise, kaldıraçlı işlemlerin, diğer yatırımlara göre oldukça riskli bir işlem olduğunu, tüm paranızı kaybedebileceğini de unutmayın. Kaldıraçlı işlem yatırımlarınızı tüm bu riskleri göz önüne alarak işlemler açmalısınız. Yazımızı sonuna kadar okumanız durumlarında, gerekli tüm bilgiyi en iyi şekilde öğreneceksiniz.

Kaldıraçlı İşlemler Nedir?

Son zamanlar içerisinde kripto paraların düşüş sağlaması sonrasında, genel olarak insanlar kaldıraçlı işlemlerin ne olduğunu merak etmektedir. Bu konuda sizlere detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Birçok insan para kazanma konularında, yollarını çok daha fazla hızlandırmasından ötürü, oldukça fazla para getirisi de sağlamaktadır. Fakat yalnızca insanların sürekli olarak internet aleminde kazanç kısmını görmektedir. Bu nedenle sosyal medyada görülen kazanç haricinde zarar kısmını da göz önünde bulundurmak oldukça büyük bir etken olarak yer almaktadır.

Peki kaldıraçlı işlemler gerçek yüzü nedir? Kaldıraçlı bir işlemde bulunduğunuzda, bununla alakalı olarak kazanç oranlarınızda oldukça büyük miktarda artış gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak, kaldıraçların binance borsaları üzerinden 125x ( Bu kaldıraç oranı, sadece bitcoin kripto para birimi için geçerli, diğer kripto paralarda bu kaldıraç oranı daha düşüktür.) Yani kazancınız normal bir bitcoin yatırımına göre 125 x daha kazançlı olmaktadır. 

Örnek verecek olduğumuzda, 100 kaldıraçlı bir bitcoin işleminde bulundunuz ve bu yaptığınız işlem adına, bitcoin yükseleceğini düşünerek açmış olduğunuz bir işlem olduğunu varsayalım. Eğer bitcoin toplamda %1 oranında artış gösterir ise, sizin kazancınız da %100 olacaktır. Fakat aynı şekilde eğer bitcoin %1 oranında düşüş gösterir ise, tüm kazancınız da kaybetmiş oluyorsunuz. Bu nedenden ötürü yüksek kaldıraçlarda işlem yapmak, birçok uzmanın önermediği ve yüksek risk içeren yatırımlar olarak yer alır. 

Ancak bu kaldıraç oranlarını kendi riskinize göre ayarlamanız da mümkündür. İsterseniz bu kaldıracı 3 x ya da 5 x gibi oranlara kadar da düşürebilirsiniz. Bu şekilde kendi risk yönetimlerinizi ve de alım satım ile alakalı detaylı taktiklerinize göre değişkenlik gösterebilen bir durum olarak yer alır.

Bitcoin kaldıraçlı işlemleri sizlere detaylı ve örnekli bir şekilde anlatacak olduğumuzda;

İlk olarak 1000 dolar değerinde bir paraya sahip olduğunuzu ve bu paranız ile kaldıraçlı işlem yapacağınızı varsayalım.

Bu durumda kaldıraç oranlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Toplamda ne kadar kaldıraç ile bu işlemi açacağınız ile alakalı bir oran belirlemeyi ayarlamanız gerekir. 

Örnekte kaldıracı toplamda 100 x olarak ayarladığınızı düşünelim. Bu durumda bitcoin kripto parasının yükseleceğini düşünerek long işlem açtınız ve bitcoin 10.000 dolar iken işlemi başlattınız. Daha sonrasında ise bitcoin %10 yükseliş göstermiş olduğunu varsayalım. Bu durumda 10 x kaldıraç işlemi açtığınız için kazanç oranınız %10 değil de %100 olarak belirlenmekte oluyor.

Bu seferki örneğimizde kaldıraç değerinizi 4 x olarak varsayalım. Bitcoin değeri ise yine örneğimizde 1000 x olsun. Bu durumda yine bitcoin yükseleceğini düşünerek kaldıraçlı işleminizi de ona göre açtığınızı düşünelim. İşlemi açtığınız zaman içerisinde Bitcoin 10400 seviyelerine gelerek toplamda %4 bir yükseliş sağladı. Bu durumda sizin kazancınız ise, 4x işlem yaptığınız için toplamda %16 olacaktır. Yani bu durumda yüksek kaldıraç yüksek kazanç ve de zarar demek anlamına geliyor. Bunun dışında da, çok daha fazla da risk aldığınızı gösterir. 

Yukarıdaki örneklerimizde genel olarak hep yükseliş durumlarından bahsettir. Ancak genel olarak düşüş durumlarında ise ise zararlarınız tam olarak nasıl olmakta?

Bu seferki örneğimizde düşüş durumunu göz önünde bulunduralım. Siz yine bitcoin yükseleceğini düşündünüz ve toplamda 1000 dolarlık bir paranız ile 10 x kaldıraç işlemi açtınız. Bu durumda işlemi açtığınız zaman, bitcoin değeri yine 10.000 dolar olarak hesaplayalım. Bu zamanda ise bitcoin tam tersi bir şekilde yükselmek yerine toplamda 9500 değerine düşüş gösterdi. Bu durumda kaybınızın %5 olduğunu söyleyebiliriz. Ancak siz 10 x bir kaldıraç ile beraber işlemde bulunmanızdan ötürü toplamda %50 zararınız bulunuyor. Eğer kaldıraç işlemini o an sonlandırır iseniz, 1000 dolar olan paranızı toplamda 500 dolar olarak geri alabilirsiniz. Ancak bu durumda işlemi beklemeyi devam eder ve daha sonrasında zarar %10’a çıkar ise, tüm paranızı kaybetmiş olacaksınız.

Yani bu durumda kaldıraçlı oldukça yüksek kazançlar getirebildiği gibi, oldukça büyük zararlara da sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlar için kaldıraç oranlarınızı düşük tutmalı ve stop limiti belirlemelisiniz. Kar oranınız az ya da zarar oranınızı da en az bir şekilde korumuş olursunuz.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Binance kripto para borsası içerisinde bir kaldıraçlı işlemde bulunmak için ilk olarak hesabınız bulunması gerekiyor. Eğer hesabınız bulunmuyor ise, bunun için ilk olarak bir hesap açma işlemlerinde bulunmalısınız. Eğer hiç hesap açmamış iseniz, yazımız içerisinde yer alan kayıt linki üzerinden üye olabilir ve bu sadece alım ve satım işlemlerinizde büyük miktarda komisyon indirimleri de elde edebilirsiniz.

Binance borsasına üyelik işlemlerinizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonrasında, kaldıraçlı işlemleri yapmak için site içerisinde ilgili olan sayfayı da bulmanız gerekiyor. İlk olarak vadeli işlemler olarak adlandırılan Binance Futures bağlantılarına giriş sağlamanız gerekiyor. Bunun için ise USD - / COIN- M Futures olarak adlandırılan sayfaya geçiş sağlamalısınız.

Bu ekran üzerinden karşınıza trade için bir ekran gelmiş olacak. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘’Open Futures Account’’ olarak adlandırılmakta olan yazıyı da net bir şekilde göreceksiniz. Bu kısım üzerinden Binance borsası için vadeli bir şekilde işlemlerin oldukça riskli olduğu ve fiyat dalgalanmalarında ciddi bir şekilde zarar görebileceği ya da vadeli işlemlerin bazı ülkeler için kısıtlanmış olması ile alakalı çeşitli bilgiler yer almaktadır. Bu kısmı onaylayarak diğer bir sayfaya geçiş sağlayabilirsiniz.

Bu sefer ise karşınıza finansal risklerin farkında olup olmadığına dair olarak bir test açılmış olacak. Şıkları işaretleyerek testleri cevapladığınızda, testlerin doğru cevapları sizlere gösterilecektir. Yanlış  cevapları doğruları ile değiştirerek daha sonrasında testi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu aşama sonrasında ise vadeli işlemler hesabınız açılacaktır ancak sonraki adım ise spot cüzdanlarınızda futures hesabınıza para aktarmalısınız. Bu işlemi de tamamladıktan sonrasında Binance üzerinden kaldıraçlı işlemlerde bulunabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda yer alan yazıda bahsettiğimiz üzere, kaldıraçlı işlemler yüksek getirisi bulunan işlemler olarak yer almaktadır. Fakat yine de düşüşlerden bahsettiğimizde, oldukça yüksek götürülerinin de olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunun haricinde, herhangi bir bilgi sahibi olmayan, yalnızca para kazanma amaçlı olarak analiz yapmayan, düşünmeden işlemler yapan birçok kişi para kaybetmekte ve daha sonrasında kripto para serüvenine son verdiğini de söylemek mümkün.

Kaldıraçlı işlemler adına, yalnızca yükseleceğini düşünerek bir işlem açma zorunluluğu da bulunmuyor. Bu işlemler long ve short adında iki işlemden oluşuyor. 

Short işlemler, genel olarak bir kripto para biriminin düşeceği ihtimaline karşı yapılmakta olan işlemlere verilen isimler olarak düşünülebilir. Örnek verecek olursak, Elon Musk tweet attığı zamanda, bitcoin oldukça büyük bir düşüş içerisine girmeye başladı. Ancak bu düşüşlerden birçok kişi kayıp yaşamış olsa da, kazançlı çıkan bir kısım da olduğunu söylemek mümkün. Bunun ise asıl sebebi, short işlemde bulunan birçok kişi, oldukça büyük miktarlarda gelir elde etmiş olduğu biliniyor.

Bunların haricinde, fonlama ücretleri de, kaldıraç işlemleri yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken başka bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu terim genel olarak İngilizceden karşılığı ise ‘’funding fee’’ olarak adlandırılıyor. Fonlama ücretlerinin genel olarak amacı ise, kaldıraçlı işlemlerde bulunan yatırımcıların, ödemiş olduğu belli miktardaki ücretler olarak adlandırılıyor. Ancak herkes bu ücreti ödemek zorunda mı? Bu soruya kesinlikle hayır cevabını verebiliriz.

Mesela siz long pozisyonda işlem açmış olduğunuzu varsayalım. Yani bu anlamda bitcoin ya da diğer bir kripto paranın yükseleceğini öngörüyorsunuz. Fakat bu marketlerde birçok kişi, long pozisyon açmış ise, fonlama ücretlerini genel olarak long açan kişiler ödemekte.

Diğer bir durum ise, yukarıda yazmış olduğumuz koşullar içerisinde short işlemler bulunanlar olarak söyleyebiliriz. Yani bitcoin kripto para biriminin düşeceği ile alakalı olarak işlemde bulunan yatırımcılar ise, fonlama ücretlerinden muaf oluyor. Tüm bunların aksine ise fonlama masrafları, short açmış olan kişilere ödenmekte. Fonlama ücretleri, piyasa içerisinde yer alan durumlara göre değişen bir koşul olsa da, bunları tam olarak anlamak adına belli bir disiplin altında kafa yorulması gerkene konular içerisinde yer alabiliyor.

Binance TR Kaldıraçlı İşlemler

Binance tr için açmış olduğu uygulama üzerinden vadeli yani futures işlemler kapalıdır. Yani türkiye içerisinde bu uygulamayı kullanan kişiler, futures işlemleri menü içerisinde göremez. Kaldıraçlı işlemleri yapmak isteyen kişiler ise, binance global hesabı üzerinden dili İngilizce ile değiştirerek ulaşabilirler. 

Kaldıraçlı İşlem Avantajları

Kaldıraçlı işlemler, genel anlamda yukarıda da belirttiğimiz üzere, oldukça az bir sermaye ile yüksek kazanç elde etmek isteyen kişilerin, borsalardan alınmış olan borç paralar ile işlemde bulunmasına verilen genel bir isim olarak yer almaktadır. Yani elinizde 10 dolarlık bir sermaye var ise, Binance borsası üzerinden 10 katı kadar borç alabilir ve toplamda 100 dolarlık bir sermaye yardımı ile işlemlerde bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki gibi tanımlandığı takdirde, oldukça güzel ve de kazançlı bir ticaret olarak yer aldığını söyleyebiliriz. Ancak eğer teknik ya da temel analiz konularında yeterli bir şekilde bilgiye sahip değil iseniz, psikoloji ve de risk yönetimlerini iyi bir şekilde yapabiliyor iseniz, Binance üzerinden kaldıraçlı işlemler sizlere oldukça fazla avantaj ve kazanç getirebilir. 

Genel olarak kaldıraçlı işlemlerin avantajlarının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Küçük sermayeler ile büyük kazanç elde etmek isteyen kişiler, dünya içerisinde birçok kişi için cazip bir fırsat olarak görülmektedir. Ancak Binance üzerinden yapılmakta olan bu kaldıraçları işlemlerin de büyük bir risk içerdiğinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Kaldıraçlı İşlem Dezavantajları

Kaldıraçlı işlemlere, güzel bir yönden bakacak olduğumuzda, yalnızca avantajları ele alarak düşünecek olursak, direkt olarak işe koyulmak istenir, Ancak işin risk boyutunu da göz önünde değerlendirdiğimiz zaman, kendinizi frenlemeli ve doğru bir şekilde plan ile hareket etmelisiniz.

Teknoloji aleminin her geçen gün gelişme göstermesi ile beraber, finansal ticaretler de artık internet dünya içerisinde işlenerek yeni ticaret modelleri üzerinden gelişim gösterilmesine fayda sağlanmaya başladı. Kripto paralar, forex dünyası ve de döviz alım satım işlemleri gibi birçok finansal araçlara ulaşmak, artık internet üzerinden ve online bir şekilde ulaşmak mümkün olmakta, bu şekilde insanların çalışmaya gerek duymadan para kazanarak bir hayale kapılmasına da neden olmaktadır. Ancak bu hayaller ise gerçekler ile nasıl yüzleşilir?

Bu anlamda gerçeklerden bahsedecek olur isek, bir işi tam ve net bir şekilde bilmiyor iseniz, teknik anlamda yapılması gerekenler ile alakalı olarak bir fikir sahibi değil iseniz, başından zarar edeceğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle de vadeli işlemlerde ya da diğer ismi ile kaldıraçlı işlemler olarak adlandırılan bu işlemlerde, batışların da bilmeyen kişiler adına bir gerçek olduğunu unutmamak gerekir.

Yukarıda yer alan başlık üzerinden Binance borsası ile alakalı kaldıraçlı işlemlerin avantajları ile alakalı bilgiler verir iken, küçük sermayeler ile oldukça büyük gelirler elde etmek olarak avantajların da yer almakta olduğunu söylemiştir. Ama bir de diğer bir yüzüne bakacak olduğumuzda da, avantajları haricinde yatırımcılara sağlamış olduğu dezavantajları de göz önünde bulundurmalıyız. Peki binance kaldıraçlı işlemlerin bize sağladığı dezavantajlara bakacak olursak;

Paranızı dalgalanma durumlarında oldukça ani bir şekilde kaybetme riskiniz yer alıyor.

Vadeli işlemlerde bulunur iken, bütün sermayeniz ile yatırım yapmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Likit oranına yaklaşma durumlarında, paranızın tamamen erimesinin önüne geçmek için spot cüzdanınız üzerinden vadeli işlemlere para atma şansına da sahipsiniz. Bu şekilde de aslında bir risk yaşamış oluyorsunuz. Çünkü açmış olduğunuz long ve de short piyasaları içerisinde hareketlilik durumları yaşanması ile, grafikleriniz ters dönebilir ve de eklemiş olduğunu para miktarı ile yeni paranızı da kaybedebilirsiniz.

Kısa yoldan zengin olma gibi umutlar ile borç para alarak vadeli işlemleri yapma gibi bir planınız var ise, bu parayı kaybetme durumunda zararınız da 2 kat olabileceğini düşünmelisiniz. Buna göre kendi yatırımlarınız ve üzülmeyeceğiniz miktarlar ile kaldıraçlı işlemler yapabilirsiniz.

Para kaybettiğiniz için çok daha fazla kendinize hırsa yaparak, etraftan para bulup kaldıraçlı işlem yapma durumunda, işler yine terse giderek yüklü miktarda borç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlarda her zaman teknik analiz haricinde psikoloji de oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız.

Kısa bir süre içerisinde yüksek kazanç sağlamak adına oldukça yüksek miktarlarda kaldıraç oranları ile işlem açmanız durumunda, er ya da geç elde etmiş olduğunuz bütün parayı da kaybedebilirsiniz. Çünkü yüksek kaldıraç oranları yüksek kar geliri elde ettiriyor olsa da, aynı oranda hızlı bir şekilde zarara uğramanızı da sağlayacak etkenler arasında yer alabileceğini de göz önünde  bulundurmak gerekir.


Sevdiklerinle Paylaş