Paribu mu BtcTürk mü?

Paribu mu BtcTürk mü? başlığımızdasınız. Paribu mu BtcTürk mü? Şubat 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


 Paribu mu BtcTürk mü?

Kripto paralar günümüz dünyasının en yeni ve en güncel yatırım seçenekleri arasında yerlerini almayı başardılar. Bitcoin (BTC) ile başlayan bu furya bulunduğumuz an itibariyle kitleleri etkileyen bir güce erişti. Bu gücün arkasında çok çeşitli kaynaklar var; güvenlik ve gizlilik, ödeme kolaylığı, hız vs.

Ancak tüm bunlar Bitcoin (BTC) için geçerliydi ve daha sonra şifrelenmiş sistemin yeni ürünleri olan diğer Kripto paralar tam anlamıyla farklı ürünler ortaya koyarak Binance gibi dünyanın en güvenli borsalarına sürüldüler. Blockchain 1.0 sonrasında çıkan Blockchain 2.0 teknolojisi de bu gelişmeler açısından tetikleyici bir rol üstlendi. 

Sonuç olarak kripto paraların sayısı arttı ve bu paralar ile alım – satım yapmak isteyen insan sayısı da her geçen gün daha da katlandı. Bu durumun doğal sonucu olarak da bazı Kripto Para Borsaları hayatımıza girdi. Sözünü ettiğimiz borsaların dünyadaki en köklü, en güvenli ve en büyük işlem hacmine sahip olanı Binance olarak biliniyor. Ancak sözünü ettiğimiz gibi piyasada sadece Binance yok, daha birçok farklı Kripto Para Borsası mevcut ve biz bu yazıda bunlardan 2 tanesini birbirleriyle kıyaslayacağız.

Bahsi geçen bu borsalar BTCTürk ve Paribu. Bu iki borsa da kendi içerisinde bazı özelliklere sahip ve bu özellikleri nedeniyle tercih ediliyorlar. Örnek olarak BTCTürk yerli bir borsa olduğu için Türkiye’de sıklıkla kullanılan bir borsa haline geldi. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan ve saatler boyunca devam eden kilitlenme, işlem yapamama durumu nedeniyle de epey bir eleştiriye maruz kaldı. Bu eleştirilerin birçoğunda kullanıcılar artık BTCTürk kullanmayacaklarını ve yatırımlarını sistem açılır açılmaz çekeceklerini belirttiler. Paribu için ise genellikle taraftar tokenlarına yer vermesi, yerli bir borsa olması ve birçok farklı kripto parayı içinde barındırması nedeniyle tercih ediliyor demek yanlış olmayacaktır.

Paribu mu Daha Güvenli Yoksa BTCTürk mü? Hangisini Kullanmalısınız?

Gerçekçi ve yatırımcılara faydalı olmak amacıyla yazılmış bir yazı, hakikaten de bu iki Kripto Para Borsasının birbirlerinden pek bir farkı olmadığını sizlere net bir şekilde belirtecektir. Tamam, ikisinin de belirli avantajları var ancak iki borsada daha önce yaşanmış olaylar nedeniyle sıklıkla eleştirilere maruz kalıyorlar. Özellikle de BTCTürk için “Ani alım – satım yoğunluğu oluşmaması için sistemi kapatıyor” eleştirisi sıklıkla yapılıyor ve bu durum gerçekten de çok rahatsız edici.

Paribu için ise para yatırma ve çekme sırasında sıklıkla sorun çıktığı, müşteri hizmetleri konusunda da başarısız bir performans ortaya koyduğu müşteriler tarafından iddia ediliyor. Tüm bunlar yüksek hedefleri olan bir yatırımcı için katlanılması oldukça zor şeyler. Ne yazık ki mükemmel bir deneyim arıyorsanız hem BTCTürk hem de Paribu sınıfta kalıyorlar. İkisinin de iyi yönleri var tabi ki ancak bunların yanında kötü yönleri de var ve bu kötü yönleriyle birlikte kullanmanız sizin için ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Hele de büyük yatırımlar yapmak gibi bir niyetiniz varsa bu iki borsayı da seçmeden önce tekrar düşünmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Peki, Ne Yapmalısınız? Açıkça söylemek gerekiyor ki dünya üzerinde güvenle kullanabileceğiniz sadece bir adet sorunsuz borsa var. O borsa da Binance. Birçok kişi Binance ekosistemine kayıt olmak biraz daha zahmetli olduğundan ve kimlik onaylaması gibi yoğun süreçleri de içinde barındırdığından dolayı Binance kullanmaktan kaçabiliyor. Ancak bu kısa vadeli bir düşünce, uzun vade de güvenliğiniz için bu süreçlerin tamamı zaruri ve olması gerekiyor. Bu nedenle Paribu ve BTCTürk borsaları yerine Binance borsasını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bitcoin hakkında bilgi alma ve satın alma işlemlerinizi mavi bağlantıya tıklayarak kolayca yapabilirsiniz: Bitcoin nasıl alınır

Paribu, BtcTürk ve Binance için Komisyon Oranları

Kripto Para Borsaları arasında bir kıyas yapıyorsanız kesinlikle ilk dikkate almanız gereken şeylerden birisi de tabi ki komisyon oranlarıdır. Çünkü komisyon oranlarının yüksek olması uzun vadeli düşünüldüğü zaman bir yatırımcı için büyük bir zararın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu tip durumlarla karşılaşmak istemeyen akıllı bir yatırımcı daima en düşük komisyon oranlarına sahip olan Kripto Para Borsasını seçmelidir. Bu bilgileri cebe attıktan sonra birbirleriyle kıyasladığımız söz konusu Kripto Para Borsalarının Komisyon Oranlarına bir göz atalım. 

BTCTürk için komisyon oranları oldukça değişken ancak %0,10 ile %0,15 arasında bir değişim söz konusu. Daha düşük ve daha yüksek komisyonlar da alınabiliyor ancak burada sizin nasıl bir pozisyonda olduğunuz oldukça etkili. Piyasa yapıcı ya da Piyasa alıcı olarak işlem yapmanız ödeyeceğiniz komisyonun miktarını ciddi oranda değiştiriyor.

Paribu için komisyonlar ise şöyle; %0,25 ila %0,50 arasında bir değişim söz konusu. Yine burada da Piyasa yapıcı olmanız ya da Piyasa alıcı olmanız ne kadar komisyon ödeyeceğiniz konusunda belirleyici olacaktır. Ancak dürüst olmak gerekirse Paribu komisyonlar konusunda hiçte tercih edilesi bir görsel vermiyor. Gerçekten yüksek bir komisyon oranı var ve bu oranlar sizin kârınızın büyük bir kısmını paylaşmanızı gerektirecektir. 

Binance ise son olarak komisyon oranlarına bakacağımız Kripto Para Borsası. Dürüstlükle söylemek gerekiyor ki Binance bu borsalar arasından en az komisyonu alan borsadır. Gerçekten de rakiplerine kıyasla oldukça düşük bir komisyon alıyor ve işlemleriniz için sizden aldığı komisyon %0,10 olarak biliniyor. Ancak sadece bununla da kalmıyor. Binance yeni kampanyası ile beraber komisyon oranlarını daha da düşürüp yatırımcıları kendine çekmeye devam ediyor. Şimdi bu kampanyanın ne olduğuna bir göz atalım!

Binance Referans Kodu Ne İşe Yarar? Nasıl Minimum Seviye de Komisyon Ödenir?

Binance ekosistemi zaten birçok özelliğiyle diğer borsalardan çok daha pozitif bir grafik çiziyor. Tüm avantajlarının yanında birde referans kodu sisteminin gelmesi Binance ekosistemini diğerlerine kıyasla mükemmel bir noktaya konumlandırdı. 

Peki, Nedir Bu Referans Kodu? En basit haliyle; hâlihazırda Binance üyeliği olan birisi referans kodunu sizinle paylaşır, ardından siz bu kod ile birlikte kayıt işleminizi tamamlarsınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra artık diğer kullanıcılara göre çok daha düşük bir komisyon ödeyerek alım – satım işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer bu kodlardan birine sahip değilseniz endişelenmeyin. Biz web sitemizde sizler için bu kodlardan paylaşıyoruz. Sözünü ettiğimiz bu kodları kopyalayıp kayıt esnasında ilgili bölüme yerleştirin ve çok daha düşük komisyonlar ödeyerek Binance kullanma avantajını yakalayın. Benzer bir durum ne yazık ki başka Kripto Para Borsalarında yer almıyor ve bu gerçekten de can sıkıcı. Birçok yatırımcının sırf bu avantajdan yararlanmak için çeşitli borsalardan yatırımlarını çektiklerini ve Binance ekosistemine taşıdıklarını biliyoruz. Bu yeni ve amatör bir yatırımcı için küçük bir miktarmış gibi görünebilir. Ancak birkaç yıl boyunca kripto para borsalarında alım – satım yapan profesyonel yatırımcıların da iyi bildiği gibi, zamanla biriken bu küçük miktarlar en sonunda ciddi bir boyuta gelir ve sizi şaşırtabilir. Alternatifler varken kârınızı paylaşmanıza gerek yok, Binance ekosistemine katılın ve tamamen ücretsiz bir şekilde bu ekosistemin avantajlarından yararlanın.

En İyi Borsa Hangisi? Paribu mu Yoksa BTCTürk mü?

Kripto paraların ülkemizde oldukça büyük bir yankı uyandırdığını ve küçük yatırımcının dikkatini çok hızlı bir şekilde çektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Gerçekten de Türkiye şu anda Kripto Para birimleri ile en çok işlem yapan birkaç ülkeden birisi oldu. Bu duruma neden olan çok çeşitli faktörler var ancak bu faktörlerin başında tabi ki de ülkemizde kurulmuş olan borsalar geliyor. Özellikle de BTCTürk ve Paribu ikilisi yaptıkları sponsorluk anlaşmaları ile birlikte bilinirliklerini epey arttırdılar. 

Peki, En İyi Borsa Hangisi? Paribu mu yoksa BtcTürk mü kullanmalısınız? Aslına bakarsanız bu iki borsa da birbirleriyle oldukça benzerler. İkisinin de yerli borsalar olduğunu biliyoruz, bu kimileri için iyi bir özellik olsa da kimileri için negatif bir etki yaratıyor. Özellikle de bazı yerli borsaların dolandırıcılık faaliyetleri ortaya çıktıktan sonra birçok kişi Global borsalara dönmeye başladı. Çoğunluk genellikle Binance kullanıyor çünkü inanılmaz yüksek bir işlem hacmine sahip ve ani yükselişleri, inişleri ya da piyasadaki sarsıntıları kaldırabiliyor. 

Güvenlik açısından baktığımız zaman bu iki borsanın da geleceği hakkında bir şey söylemek zor ancak iki borsa da arkasında oldukça büyük bir güç barındırıyor ve aniden ortadan kaybolacaklarını düşünmek anlamsız olacaktır. Paribu ve BTCTürk gerçekten de güvenlik konusunda iyi denilebilecek durumdalar. Ancak yine de bu iki borsanın da birçok dezavantajı mevcut. Bu dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

Paribu ve BTCTürk işlem hacmi olarak gerçekten de küçük denilebilecek düzeydeler. Bu durum yatırımcılar için, özellikle de büyük yatırımcılar için sorunlara yol açabilir. Alım – Satım esnasında yaşanabilecek aksaklıklar can sıkabilir, özellikle de piyasada büyük dalgalanmalar ve iniş çıkışlar olduğu dönemlerde. Ancak Binance bu konuda iki rakibine göre de çok daha iyi çünkü 30.000.000.000$ (30 Milyar Dolar) gibi çok büyük bir hacme sahip. Bu hacim öyle büyük ki her türlü dalgalanmayı aşabilecek bir güce sahip ve bu durumda yatırımcılara güven veriyor.

Güvenlik konusu ise aslında tam olarak test edilemeyen bir konu denilebilir. Özellikle de BTCTürk ve Paribu için hesap güvenliği konusunda bariz bir sıkıntı yaşamanız olası değil. Ancak işin gerçeği şu ki Binance bu konuda da iki rakibinden daha iyi durumda. Ancak daha güvenli olabilmesi için kayıt işlemi biraz daha uzun sürüyor. Bu konuda sabırlı olun ve uzun sürse bile Binance ekosistemine kaydınızı tamamlayın. Böylece çok daha güvenli bir deneyim yaşayacaksınız.

Diğer konularda Binance bu iki rakibinden çok daha iyi olsa da Arayüz karşılaştırılması yapıldığında söz konusu üç borsanın da birbirlerinden pek farkları olmadığını görebiliyoruz. Bu nedenle sizin için önemli olan Arayüz ise herhangi bir borsadan farklı bir sonuç almanız mümkün değil gibi görünüyor.

İşte tüm bu artı ve eksilerle birlikte Binance ekosisteminin rakiplerine kıyasla çok daha güvenilir, hızlı ve kullanıcıya yönelik olduğunu görebiliyoruz. Tabi ki tüm bunların yanında Binance referans sistemi de büyük bir avantaj ve tamamen ücretsiz olması nedeniyle de birçok kişi tarafından kullanılıyor. Eğer sizde daha düşük komisyonlar ödemek, işlemlerinizi daha güvenli bir şekilde tamamlamak ve çok daha fazla kripto para birimi ile alım – satım yapmak istiyorsanız Binance kullanabilirsiniz. Ayrıca Binance kullanımı tamamen ücretsiz, kayıt işlemi diğer borsalara göre biraz daha uzun sürebiliyor ancak bu tam anlamıyla siz daha güvenli bir şekilde işlemlerinizi sürdürebilin diye yapılmış bir şey. Kripto Para Borsaları ile ilgili karşılaştırma yazımız bu kadardı, doğru borsaları seçin ve ardından potansiyeli yüksek kripto paralara yönelin, sabırlı olun ve oturduğunuz yerden paranızı katlayın!


Paribu mu BtcTürk mü? yayınımızın sonuna geldik. Paribu mu BtcTürk mü? yayınımızı okuduğunuz için teşekkürler! Paribu mu BtcTürk mü? yayınımızdan verim aldıysanız Paribu mu BtcTürk mü? başlığımızı paylaşabilirsiniz. Paribu mu BtcTürk mü? yayınımızı paylaşmak için Sevdiklerinle Paylaş bölümünü kullanmanız dileğiyle. Paribu mu BtcTürk mü? yazımızı paylaşan herkese sevgiler, selamlar! :)

Sevdiklerinle Paylaş