Gate io mu Binance mi?

Gate io mu Binance mi? başlığımızdasınız. Gate io mu Binance mi? Şubat 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


 Gate io mu Binance mi?

Gate io mu Binance mi sorgulaması son dönemde yatırımcıların çok fazla araştırdığı bir konu olarak bilinmekte ve çok merak edilen konu olarak öne çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere kripto para dünyası her geçen dakika bile gelişmekte ve kullanıcı sayısı artış gösteren platform şeklinde değerlendirilmektedir. Tüm dünyada kullanıcıların meraklı gözlerle analizleri incelemesi ve bu durumda hangisinin daha güvenilir ve hangisinin daha avantajlı olduğunu anlamaya yönelik yaptığı araştırmalarda şu şekilde sonuç çıkmaktadır. 

Gate io borsası kripto para çeşitlerinin artış göstermesi ile pararlel şekilde oluşturulmuş borsadır. Hizmet vermeye başladığından beri kullanıcıların yaptığı işlemler doğrultusunda sürekli kullandığı bir sistem olmuştur. Fakat işlem ücretleri gibi maliyetlerin hesap edildiği bu platform Binance sistemine göre daha düşük seviyelerdedir. Yani Binance borsasında yapılan işlemler düşük maliyet ile yapılırken Gate.io borsasında yapılan işlemlerin daha yüksek işlem maliyetleri sunduğu bilinmektedir. 

Gate io Güvenilir mi?

Gate io güvenilir mi? 2013 yılında hizmet vermeye başlayan Gate.io işlem hacmi kapsamında değerlendirilince en büyük kripto para borsalarından biri şeklinde değer görür. Yapılan araştırmalarda trading hacmi, para yatırma hacmi, şeffaflık ve siber güvenlik yönünde önemli borsalardan biri şeklinde bilinmektedir. 2020 yılında yapılan denetlemelerde %100 teminat kanıtı sunduğu bilinen Gate.io borsası ilk ana akım varlık trading platformu şeklinde bilinmektedir. Güvenilirlik konusunda belli bir güven oluşturmuştur. Fakat Binance borsası kadar etkili olamadığını söylemek mümkündür. 

Bilmeniz gerekenlere Bitcoin nasıl alınır bağlantısından ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Gate io Kullanıcılarına Neler Sunar?

Kripto para platformu kullanacak kişilerin araştırmalarındaki sorgulamaların başında Gate.io kullanıcılara neler sunar veya Binance kullanıcılarına neler sunar şeklindedir. Öncelikle Gate.io borsasından bahsedecek olursak sadece güvenilirlik konusunun yeterli olmadığını söylemek mümkün olur. Kullanıcılar için sunulan Gate.io borsasının özellikleri şu şekilde sıralanır. 

Spot Alım Satım: Spot alım satım tüm borsalarda bulunan ticaret tipi şeklinde bilinmektedir. Ayrıca standart işlem şeklidir. Limit, time conditioin ve conditional order seçenekleriyle kullanılan spot piyasada kullanıcıların emirlerine göre al-sat yapılmaktadır. 

Vadeli işlemler: Vadeli işlemler kapsamında tabii ki örnek olan Binance borsasını belirtmeden geçemeyiz. Gate.io borsası da bu özelliği sunar ve kullanıcıların uzun vadelerde daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktadır. 

P2P Trade: P2P eşler arası para birimlerini alıp satma şeklinde belirtilen sistemdir. Gate.io borsasında da bulunan bu sistem sayesinde kullanıcılar arasında 3.cü taraf olmaksızın kripto para alım-satımı yapılmakta ve ekstra kazanç sağlanmaktadır. Ayrıca en yaygın şekilde kullanılan genel ticaret ve kazanç sistemidir. 

Liquidity Mining: Liguidity Mining sistemi madencilik sistemidir. Madencilik kapsamında sunulan özellikleri Gate.io borsası da sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde madenciler bir araya gelip blokların hızlı şekilde oluşmasını ve kazanç elde etmeye çalışmaktadır. 

Yukarıda belirtilen özellikler genel bakımdan Gate.io borsasının kullanıcılara sunduğu olanaklardır. Fakat geniş düşününce bu olanakların çok daha fazlasının Binance borsasında olduğu bilinmektedir. 

Gate io Komisyon Ücretleri

Gate.io komisyon ücretleri kapsamında Binance sisteminde geri kalan kripto para borsasıdır. Bu durum genel bakımdan kripto para borsalarında en çok merak edilen bir konudur. Çünkü komisyon ücretleri beraberinde kullanıcılar al-sat yapabilmekte ve işlemlerinden kazanç sağlayabilmektedir. Yüksek komisyon ücreti genel bakımdan dezavantaj olup kullanıcılar için önemli bir sorundur. Bu anlamda Gate.io borsasının komisyon ücretlerinin Binance borsasına göre çok yüksek olduğunu söylemek mümkün olup genel komisyon tablosu şu şekilde sıralanmaktadır. 

VIP 0: 30 günlük hacim 3 BTC, 0 GT – %0,2

VIP 1: 30 günlük hacim 3 BTC, 40 GT – %0,185

VIP 2: 30 günlük hacim 6 BTC, 120 GT – %0,175

VIP 3: 30 günlük hacim 12 BTC, 400 GT – %0,165

VIP 4: 30 günlük hacim 25 BTC, 1000 GT – %0,155

VIP 5: 30 günlük hacim 50 BTC, 2500 GT – %0,145

VIP 6: 30 günlük hacim 150 BTC, 5000 GT – %0,135

VIP 7: 30 günlük hacim 400 BTC, 10000 GT – %0,125

VIP 8: 30 günlük hacim 1000 BTC, 20000 GT – %0,115

VIP 9: 30 günlük hacim 2500 BTC, 40000 GT – %0,105

VIP 10: 30 günlük hacim 5000 BTC, 80000 GT – %0,095

Yukarıdaki listeye baktığımız zaman Gate.io borsasının komisyon ücretlerinin ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde Binance borsasını da inceleyeceğimiz gibi arada uçuk farkların olacağını söyleyebilmek mümkündür. Bu yüzden de her kullanıcı için komisyon ve güvenilirlik sunan Binance borsasının çok daha iyi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. 

Binance Borsası 

Binance borsası Temmuz 2017’de Changpeng Zhao tarafında hayata geçirilmiş olup Hong Kong merkezli kripto para borsası olarak bilinmektedir. Zhao’nun Beijie Technology 15 milyon doları başarılı bir şekilde toplama sonrası ICO’nun ardından borsayı hayata geçirmiş bulunmaktadır. ICO yatırımını yapan kullanıcılar karşılığında kripto para ticareti yapılmaya başlanmıştır. Binance borsası üzerinden ücret ödeme amaçlı kullanılan Binance Coin (BNB) satın alındığı bilinmektedir. BNB değerinin başlangıçta 0,1 dolar olduğu biliniyordu. Fakat Binance borsası giderek popülerlik kazanınca fiyatının da değer kazandığı biliniyor. Coinmarketcap verilerine göre 24 saatlik işlem hacimleri kapsamında Binance borsası 1.ci sırada yer almaktadır. Diğer borsaların aksine düşük işlem ücreti gibi pek çok avantaj sunan Binance borsası dünya çapında en çok kullanılan güvenilir kripto para borsasıdır. 

Binance Borsasının Sunduğu Hizmetler

Binance borsasının sunduğu hizmetler kapsamında kullanıcıların önemli seviyede memnuniyet duyacağı işleyişin olduğunu söylemekte fayda vardır. Binance borsası kullanıcıların itibari para karşılığında Bitcoin al-sat işlemine izin veren sistem sunmaktadır. Binance borsasında kripto para işlemleri açısından diğer yöntemler ve hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır. 

P2P Ticareti: Binance borsası kripto para birimleri için alıcı ve satıcılar arasında direkt olarak birbirine bağlayıcı ticaret hizmeti sunmaktadır. Bu sistem eşler arası işlem şeklinde bilinip çeşitli ödeme seçenekleriyle de kullanılmaktadır. 

Kredi/Banka Kartı: Binance borsası Türk lirasının da dahil olması beraberinde kredi kartı ile 31 çeşit farklı kripto paralardan almanıza olanak tanımaktadır. Kullanıcıların banka transferini kullanmasıyla TL ile direkt kripto paralardan almalarına ve işlem yaparak para kazanmalarına imkan tanıyan sistem sunmaktadır. Bu sayede işlemlerin daha pratik ve daha kolay yapılabildiği bilinmekte ve daha çok tercih edilen borsa şeklinde bilinmektedir. 

Spot Ticareti: Spot ticareti kapsamında deneyim seviyesine göre farklı arayüz seçimlerinin de yapılmasını sağlamaktadır. Binance Lite yani arayüz ile ticaret çiftleri çok hızlı şekilde görüntülenmektedir. Bu durum kullanıcılar için mükemmel deneyimlerin yapılmasına olanak tanırken her işlemin de kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. Geliştirilmiş görünümü sayesinde her kripto paranın grafik bilgisi, işlem hacmi ve al-sat sistemlerinin daha kolay şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Bu yüzden yeni kullanıcılar için önerilen ilk şey Binance Lite kullanılması yönündedir. 

Marjin Ticareti: Marjin ticaretleri 3.cü taraf beraberinde sağlanan fonun kullanılması ile varlıkların al-sat yönetimi şeklinde bilinmektedir. Elinizdeki sermayenin birden fazla katlarıyla işlem yapmanıza olanak tanıyan bu sistem sadece Binance borsasında bulunan bir şeydir. Daha doğrusu farklı borsalarda da vardır ama Binance borsasındaki güven hiçbirinde yoktur. 

Binance borsası işlem çiftleri kapsamında pek çok işlem çiftini vadeli işlem kapsamında listeler. Bu durum kullanıcılar için önemli bir avantajdır. Marjin işlemleri genel bakımdan getirisi çok olsa da risk seviyesi en yüksek işlemlerdir. Bilinçsiz şekilde paranın kullanılması durumunda tüm miktarın kaybedilme söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka güvenilir borsa seçimi ve kripto paralarla ilgili net bilgiler edinilerek işlemlerin yapılması tavsiye edilmektedir. 

Binance İşlem Ücretleri

Binance işlem ücretleri konusunda araştırdığınız zaman en düşük işlem maliyeti sunarak ilk sırada yer alan kripto para borsası olarak bilinmektedir. Para çekme ücretleri normalde kripto para birimlerine bağlıdır. Bu şekilde ilerleyen sistem olsa dahi Binance borsası kripto para yatırma işlemi için ek ücret talep etmemektedir. Bu durum aslında Gate.io borsasında istenen ek ücret durumuna yönelik önemli bir fark demektir. Kullanıcıların Binance borsasını seçmekteki en önemli nedenlerin başında gelmektedir. Bunun beraberinde ticaret yapma ve para çekme ücretlerinin diğer kripto para borsası olarak öne çıkan Gate.io borsasından çok daha düşük olduğu bilinmektedir. Kıyaslayınca bile önemli işlem farklarının oluştuğunu görebilirsiniz. 

İşlemlerin yapılması kapsamında spot ve marj ticaretini incelediğimizde %0,1 oranı oldukça dikkat çekicidir. İnceleme yaptığınızda bu seviyenin kazanç döngüsünde ne derece fark oluşturacağını anlayabilirsiniz. Kullanıcıların BNB ile ödeme yapması beraberinde her işlemde indirim elde ettikleri bilinmektedir. Binance vadeli işlemler kapsamındaki ticaret ise satıcılar yönünde %0,02 alıcı için %0,04 oranında işlem ücreti sunmaktadır. 

Binance Müşteri Hizmetleri

Dünya çapında kullanılmakta olan kripto para borsalarındaki güvenlik konusuna değinmek ve bu konuda 7/24 canlı destek sunan Binance müşteri hizmetleri çok önemli bir rol edinmiştir. Çünkü çoğu borsada bu tarz gelişmiş bir sistem ya da alt yapı yoktur. 365 gün 24 saat açık olan bir sistemden bahsediyoruz. Borsa kullanıcıları için bu durum çok önemli etkendir. Çünkü her an ulaşım sağlayacağınız canlı destek veya müşteri hizmetleri bölümü olması kullanıcının güveninin de tazelenmesi sağlar. Ayrıca işlemlerin hızla yapılmasını ve oluşabilen en ufak sorunun dahi hızla çözülmesini sağlamaktadır. 

Binance müşteri hizmetleri sayesinde kullanıcılar hem canlı sohbet bölümünden hem de e-mail bölümünden iletişime geçip merak ettiği soruları sorabilmektedir. Türkiye’de çok fazla müşterisi olan Binance borsası dünya çapında da en çok tercih edilen borsadır. 

Binance Güvenli mi?

Binance borsası iki etkenli kimlik doğrulama sistemi sunmaktadır. 2FA kullanılması beraberinde kullanıcı hesabının korunmasına izin verici sistem sunar. Bu sayede güvenilirliğini çift yönlü koruyan bir borsa olduğunu gösterir. Binance kullanıcının satın almış olduğu kripto para birimlerini tutacağı cüzdan hizmeti de sunar. Bu durum paranızın her daim korunaklı olabileceği sisteminde gelişmesini sağlamıştır. Fakat şirketin genel kararı gereğince cüzdana para yatırdığınız zaman varlıklarınız üzerindeki kontrol borsa üzerine geçmektedir. Daha doğrusu özel anahtar şeklinde öne çıkan bu hakkın kendilerinde kalmasını sağlamaktadır. Bu durum kullanıcı güvenliği ile ilgili olup kullanıcıların varlıklarını koruyabilme konusundaki hassasiyetinden kaynaklı geliştirilmiştir. Binance güvenli mi sorgulaması beraberinde tüm kayıpları güvenli varlık fonu olan SAFU tarafından karşılandığını ve borsanın güvenlik tedbirleri kapsamında aldığı önlemlerin şu şekilde sıralandığı bilinmektedir. 

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) olması

Kimlik avına karşı koruma sisteminin bulunması

Parola yöneticisi olması

Erişim yöneticisini geri çekme

Tüm bu özellikler beraberinde kullanıcılar için sunulmuş olan soğuk cüzdan uygulamasının unutulmamasının gerektiği belirtilmektedir. Hiçbir borsa bu sistemi belirtmese de Binance borsası kullanıcısını önemsediğinden varlıklarınızı koruma sistemi sunmaktadır. 


Gate io mu Binance mi? yayınımızın sonuna geldik. Gate io mu Binance mi? yayınımızı okuduğunuz için teşekkürler! Gate io mu Binance mi? yayınımızdan verim aldıysanız Gate io mu Binance mi? başlığımızı paylaşabilirsiniz. Gate io mu Binance mi? yayınımızı paylaşmak için Sevdiklerinle Paylaş bölümünü kullanmanız dileğiyle. Gate io mu Binance mi? yazımızı paylaşan herkese sevgiler, selamlar! :)

Sevdiklerinle Paylaş