Coinbase mi Binance mi?

Coinbase mi Binance mi? başlığımızdasınız. Coinbase mi Binance mi? Şubat 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


 Coinbase mi Binance mi?

 Coinbase mi Binance mi sorgulaması son dönemde en çok merak edilen konulardan biri olmakla birlikte güvenilirlik kapsamında kullanıcıların merak ettiği araştırmaların başında gelmektedir. Çünkü kripto para sistemlerinin genişlemesi beraberinde borsaların da günden güne çoğaldığı görülmektedir. Bildiğiniz gibi kripto para dünyası her geçen saniye bile gelişmektedir. Ek olarak kullanıcı sayısı artış gösteren platformlar şeklinde bilinmektedir. Dünya çapındaki kullanıcıların meraklı gözlerle analizleri takip ediyor olması borsa güvenliği konusuna net cevap olmadığından iki büyük borsayı birbiriyle karşılaştırmış bulunuyoruz. 

Coinbase Borsası 

Yapılan araştırmalar kapsamında öncelikli olarak Coinbase borsasını tanımamız gerekiyor. Coinbase borsası 2012 yılında kurulmuş olup trader’lara kripto para alım satımı sunmak amaçlı kurulmuş borsadır. Coinbase borsası kripto para ticareti yapılan sunma haricinde milyarlarca varlığın yönetilip depolanması gibi hizmetlerde sunmaktadır. Coinbase borsası ile ilgili değinilmesi gereken noktalardan biri de 14 Nisan’da NASDAQ’da işlem görmeye başlamış olması ve 100 milyar dolar değerinde halka açık şirket olmasıdır. Diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır. 

Coinbase borsası kripto para yatırımcılarının ve büyük işletmecilerin kripto para ticareti yapmasını sağlayan kripto para borsasıdır.

Coinbase borsası Binance borsasından düşük olsa da çok çeşitli kripto para kripto para biriminin alım ve satım işlemlerinin yapılmasına imkan tanımaktadır. 

Coinbase borsasında en az 10 dolarlık alım ve satım işlemi yapılabilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bu 10 dolar haricinde komisyon için de dolar bulundurmanız gerekir. Bu durum Binance borsasına göre kıyaslama yapınca ilk açık tarafıdır. 

Coinbase borsasına kredi kartı ile yatırım yapılabilmektedir. 

Yukarıda sıralanan Coinbase borsasının genel özellikleridir. Bu yönde tam güvenilirlik kanıtlamış demek mümkün müdür?  Evet güvenlidir fakat pek çok dezavantaj sunarak bu duruma mümkün diyebiliyoruz. Çünkü 10 dolarlık işlem için bile ekstradan bir bakiyeniz bulunması gerekiyor. Çünkü işlem ücretleri Binance borsasına göre oldukça yüksektir.

Bireysel yatırım aracı olan bitcoin satın alma bilgilerini mavi bağlantıdan ulaşıp inceleyebilirsiniz: Bitcoin nasıl alınır. 

Coinbase Güvenilir Mi?

Coinbase güvenilir mi araştırması yapmak yeni yatırımcılar için çok önemli bir konudur. Biraz kıyaslama şeklinde aktaracağımız bilgilerin mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Çünkü bu kıyaslama beraberinde oluşan farkı anlayabilirsiniz. Coinbase kripto para dünyasında yer edinmiş bir borsadır. Fakt yüksek işlem maliyeti nedeniyle kullanıcıların çok memnun olduğu sistem sunmamaktadır. Bu durum Binance borsasını daha öne çıkarmakla beraber mümkün olan maksimum kazancın Binance borsasında sağlanacağını da göstermektedir. 

Coinbase borsasında kullanıcılar hesaplarını güvenli şekilde kullanabilir ve kripto para ticareti yapabilir. Fakat yüksek işlem maliyeti nedeniyle sıkça işlem yapması bir süre sonra zorlaşmaya başlayabilir. Yani güvenilirliği sunan bir borsadır ama yüksek işlem ücretleri ödeyerek bunun yapılmasını sağlamaktadır. Coinbase borsasına her türlü teknolojik araç ile giriş yapabilirsiniz. Fakat güvenilir olmayan site bağlantısından giriş yapmanız beraberinde Coinbase borsasındaki hesabınızın güvenliği tehlikeye atılmış olabilir.

Belirtilen durum Coinbase borsası için dezavantaj olduğu kadar tüm kripto para borsaları içinde önemli bir dezavantaj sayılmaktadır. Böyle bir durumda yaşayacağınız güvenlik sorunu size bağlıdır. Hesap güvenliklerinden kullanıcılar sorumlu tutulduğu için Coinbase içinde söyleyebileceğimiz net ifade güvenilirliğinin yarı yarıya sunulmuş sistem olduğudur. Fakat Binance sistemindeki çift yöntemli güvenlik unsuru mevcut güvenliğin iki katına çıkmasını sağlayarak kullanıcıların daha özgür şekilde kripto para al-sat yapabilmesini sağlamaktadır. Binance borsasının sunmuş olduğu bu özellik beraberinde Coinbase borsasının da aynı güvenlik prosedürlerini uygulamaya başladığı görülmektedir. 

Coinbase İşlem Ücretleri 

Coinbase işlem ücretleri kapsamında yatırımcıların merak ettiği para çekme/para yatırma işlemlerinde nasıl bir sistem sahip olduğunu açıklayacağız. Coinbase borsası en pahalı kripto para birimi yatırım brokerlarından biri olarak bilinmektedir. Türk Lirası ile yatırım yaptığınız zaman Coinbase borsasında masraf uygulandığı bilinir. Kafa karıştırıcı olan bu durum hangi ödeme yöntemini kullandığınıza da bağlı değişmektedir. Bu yüzden her seferinde ayrıntılı işlemler yapmak zorunda kalmanız mümkündür. Yani bir yöntemde işlem ücreti alınmazken diğer yöntemde işlem ücreti alınır. Böyle bir durum nedeniyle her seferinde uygun olan yöntem için vakit kaybı yaşarsınız. 

Coinbase borsasında kripto para almak için Türkiye banka kartınızı kullanmaya karar verdiyseniz buna “Anında Satın Alma” denilmektedir.  İsminden de anlaşıldığı gibi seçmiş olduğunuz dijital coini anlık şekilde (doğrulamadan sonra) satın almış olacaksınız. Buna karşılık olarak %3,99 oranında her şey dahil ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Otomatik şekilde kesilecek bu miktar kullanıcı açısından oldukça dezavantajlı bir durumdur. Örneğin; 500Euro’luk harcama yaptığınızda 19.95Euro ödersiniz. TL ile hesap ettiğinizde bu miktarın hayli yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Bu yüzden yüksek işlem ücreti sunuyor diyebiliriz. 

Bunun yanı sıra banka havalesi ile para yatıracaksanız o zaman hiçbir şekilde herhangi bir işlem ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Fakat bir kripto para satın alacağınızda işlem komisyonu ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücreti de oldukça yüksek olduğundan kullanıcıların hoşuna gitmemektedir. 

Para çekme durumunda ise TR banka havalesi yöntemini seçmeniz halinde daha karlı olabileceğinizi söyleyebiliriz.  Fakat paranızı geri kartınıza çekmek istediğinizde bile işlem ücreti kesintisi olacağını bilmelisiniz. %2’lik ücret beraberinde oldukça dezavantajlı işlemler yapmanız mümkündür. Bu yüzden dünya çapında düşük işlem ücreti gibi önemli avantajlar bulunduran Binance borsasında işlem yapmanız hem güvenlik hem de karlılık bakımından daha iyidir. 

Binance Borsası 

Binance borsası 2017 yılı Temmuz ayında Changpeng Zhao tarafından hayata geçirilmiştir. Hong Kong merkezli kripto para borsası olan Binance borsası kripto para ticaretini en verimli şekilde yapabileceğiniz sistem anlayışı sunmaktadır. güvenlik ve düşük işlem maliyeti beraberinde en çok memnun kalacağınız kripto para ticaretini yapabilmenize imkan tanımaktadır. Coinmarketcap verilerine göre 24 saatlik işlem hacimleri kapsamında Binance borsası 1.ci sırada yer aldığı bilinmektedir. Bu durum pek çok avantajıyla ilgili olsa da en önemli avantajı olan düşük işlem ücreti nedeniyle olduğunu belirtmek doğru bir neden olacaktır. 

Binance Borsasının Hizmetleri

Binance borsasının sunduğu hizmetler konusunda yatırımcıların memnuniyet duyacağı işleyişin olduğunu söylemek gerekir. Binance borsası kullanıcıların fiziki yani dijitale dönüşmüş para karşılığında Bitcoin al-sat işlemi yapabilmemizi sağlamaktadır. Binance borsasında kripto para işlemleri açısından hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır. 

P2P Ticareti: Binance borsası kripto para birimleri için alıcı ve satıcılar arasında doğrudan bağlayıcı ticaret hizmeti sunar. Bu sistem eşler arası işlem olarak bilinip farklı ödeme seçenekleriyle de kullanılmaktadır. 

Kredi/Banka Kartı: Türk lirası beraberinde kredi kartı ile çok çeşitli kripto paralardan almanıza imkan tanımaktadır. yatırımcıların banka transferini kullanması beraberinde TL ile doğrudan kripto paralardan almalarına ve işlem yaparak para kazanmalarına olanka tanır. Bu sayede işlemlerin pratik ve kolay yapılabildiği bilinmektedir. 

Spot Ticareti: Spot ticareti konusunda deneyim limitine göre farklı arayüz seçimleri de yapılabilmektedir. Binance Lite yani arayüz ile ticaret çiftleri çok hızlı şekilde görüntülenmektedir. Kullanıcılar açısından mükemmel deneyimler mümkün olurken işlemlerin de kolay şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. Geliştirilmiş görünümü sayesinde her kripto paranın grafik bilgisi, işlem hacmi ve al-sat sistemlerinin kolay şekilde görüntülenebilmektedir. Bu yüzden yeni kullanıcılar için önerilen ilk şey Binance Lite kullanılması yönündedir. 

Marjin Ticareti: Marjin ticaretleri 3.cü taraf beraberinde sağlanan fonun kullanılmasıdır. Yani mevcut varlıkların alım satım yönetimidir. Ayrıca marjin ticareti çok getiri sağlayan bir ticaret sistemidir. Fakat riski de vardır.  

Binance borsası kapsamında işlem çiftleri vadeli işlem bölümünde listelenir. Bu durum tüm Binance kullanıcıları için önemli avantajlardan biridir. Fakat getirisi bol olan yatırımın gideri de çok yüksek olabilmektedir. Fark etmeden ya da bilinçsiz şekilde paranızı kullanmanız beraberinde tüm paranızın kaybedilme söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli işlem yapabilme açısından tüm analizleri ve araştırmaları zamanında yapmanız gerekir. 

Binance İşlem Ücretleri

Binance işlem ücretleri kapsamında en düşük işlem maliyeti sunan kripto para borsasıdır. Coinbase borsasından sıkça bahsetmiştik. Özellikle 10 dolarlık bir yatırımda bile yüksek işlem ücretinin alındığını belirterek Binance borsasının çok önemli avantajlar sunduğunu söylemeliyiz. Ayrıca yatırımcıların bu nedenden dolayı Binance borsasını seçmiş olduğu bilinmektedir. Kripto para ticaretinin en aktif ve en güvenli şekilde yapılmasına imkân tanıyan Binance borsası ile Coinbase arasındaki farkların çok baskın olduğunu belirtmek gerekiyor. 

Binance borsasında işlemlerin yapılması beraberinde spot ve marj ticareti incelenince %0,1 oranının dikkat çektiğini söylememiz gerekir. Araştırma yapınca bu limitlerin kazanç beraberinde nasıl rol oynayacağını anlamanız mümkündür. Çünkü her işlem beraberinde yüksek kesintiler yapan Coinbase borsası ile Binance borsası aynı değildir. Kullanıcıların BNB ile ödeme yapması sayesinde Binance borsasında indirim elde etmesi ve bunu ileriye dönük kara dönüştürmesi mümkündür. Neredeyse sıfır kesinti olanağı olduğundan Binance bu konuda ilk sıradadır. Vadeli işlemlerde ticaret yapımında satıcılar için %0,02 alıcı için %0,04 oranında işlem ücreti sunarak düşük işlem maliyetiyle de dikkat çeken en iyi ve en büyük kripto para borsasıdır. 

Binance Güvenli mi?

Binance borsası iki faktörlü kimlik doğrulaması yaptırmaktadır. Bu iki yöntemli güvenlik sistemi 2FA şeklinde belirtilir. Kullanıcı hesabının daha kapsamlı korunmasını sağlayan bu sistem çift yönlü korunan bir borsa olduğunu da ispatlamıştır. Tabii ki bazı hackerlerin kullanıcıların yanlış veya güvenli, olmayan ağa giriş yapmasıyla tehlikeli durum oluşturması mümkündür. Fakat bu konudaki durumları da düşünmüş olan Binance borsası kullanıcılarına uzun vadeli güvenlik te sunmaktadır. Kullanıcıların varlıklarını koruma hassasiyeti kapsamında geliştirilmiş olan Binance güvenli mi sorgulamasına yönelik borsanın aldığı güvenlik tedbirleri şu şekilde sıralanmaktadır.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) olması

Kimlik avına karşı koruma sisteminin bulunması

Parola yöneticisi olması

Erişim yöneticisini geri çekme

Belirtilen özellikler haricinde herhangi bir saldırıya karşılık olarak varlık güvenliğini koruyabilme adına soğuk cüzdan uygulamasını unutmamalısınız. Soğuk cüzdan sayesinde sisteminiz tehlikeye uğramış olsa dahi Binance borsası varlıklarınızı koruyabilmektedir. 

Binance Müşteri Hizmetleri

Kripto para ticaretinde 7/24 canlı destek sunan Binance müşteri hizmetleri çok önemli role sahiptir. Her geçen gün kripto paralar ile birlikte çoğalmaya başlayan borsa sistemlerinde Binance borsasındaki güvenlik sistemi bulunmamaktadır. Kullanıcılara yönelik her an aktiflik sunan bu hizmet her türlü soruya cevap bulmanızı sağlarken borsanın kullanıcıları için güven vaat eden hizmet olduğunu belirtmeden geçemeyiz. 

Binance borsası için özel olarak kurulmuş olan Binance müşteri hizmetlerine canlı sohbet ile 7/24 365 gün ulaşım sağlayacağınız gibi e-mail yöntemiyle de sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bu sayede merak ettiğiniz her türlü sorunun cevabı beraberinde daha güvenli kripto para ticaretleri yapabilirsiniz. Gelecek vaat eden seçenekleri daha pratik şekilde kullanıp Binance borsası üzerinden sürekli kazanç sağlayabilirsiniz. 


Coinbase mi Binance mi? yayınımızın sonuna geldik. Coinbase mi Binance mi? yayınımızı okuduğunuz için teşekkürler! Coinbase mi Binance mi? yayınımızdan verim aldıysanız Coinbase mi Binance mi? başlığımızı paylaşabilirsiniz. Coinbase mi Binance mi? yayınımızı paylaşmak için Sevdiklerinle Paylaş bölümünü kullanmanız dileğiyle. Coinbase mi Binance mi? yazımızı paylaşan herkese sevgiler, selamlar! :)

Sevdiklerinle Paylaş