BTCTurk Batar Mı?

BTCTurk Batar Mı? başlığımızdasınız. BTCTurk Batar Mı? Şubat 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


 BTCTurk Batar Mı?

Kripto para dünyasına olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Özellikle enflasyon rakamlarının yükselmesi ile insanlar paralarının değerini korumaya ve para kazanmaya çalışmakta. Bu bağlamda risksiz yatırım aracı diyebileceğimiz vadeli mevduatlar ile riskli yatırım araçları olan altın, dolar, Euro ve kripto paralar gibi seçeneklere yönelmekte. İçlerinde en riskli yatırımlardan birisi olan kripto paralar da her ne kadar çok kazandırabilecek olsa da insanlarda korku uyandırmakta. Bu korkunun sebebi sadece kripto paraların oynaklıkları değil kripto para borsaları da olmakta. Maalesef geçmişte kaçan firmalar da olduğu için insanların korkusu daha da artmakta. Kripto yatırımı için Türk borsalarından ilk akla gelen genellikle BTCTürk olmakta. Bu bağlamda insanlar BTCTürk batar mı? Param onlarda güvenli mi sorusunu sıkça sormakta?

Konumuza geçmeden yazının tamamen bilgi vermek amaçlı yazılmış olduğunu kesinlikle bir yatırım tavsiyesi içermediğini, kripto paraların yüksek riskli yatırımlar olduğunu belirtelim. Kripto para dünyasına girerken bu dünyada her zaman kaybetme ihtimaliniz de olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bitcoin satın alma hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Bitcoin nasıl alınır

BTCTürk Batar Mı?

BTCTürk 2013 yılında kurulmuş olan Türkiye’nin ilk dünyanın ise 4. Borsasıdır. Şu anda 100 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde yaşanan teknik sorunlar nedeni ile insanları korkutmuş olsa da BTCTürk’ün kolay kolay batmayacağını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle yerli borsalar arasında en güvenilir borsaların başında BTCTürk gelmektedir. Gerek köklü yapısı gerek yılların borsası olması gerekse de şirketin temellerinin sağlam olması ile BTCTürk gayet güvenilir firmalardan birisi olarak karşımıza çıkar. Fakat bir borsa seçerken onun sadece güvenli olması yeterli sebep değildir. Geçen günlerde olduğu gibi yaşanan teknik aksaklıklar özellikle büyük yatırımcıları ve traderları (al – sat yapan insanları) ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle bir borsa seçerken mutlaka bu tür durumlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. BTCTürk köklü bir firma olması, destek ekibinin iyi olması, canlı destek gibi anlık iletişim çözümleri sunması ile güvenleri kazanan firmaların başında yer almakta. Sadece yerli borsalar içerisinde değil yabancı borsalar arasında da güven konusunda önemli bir yere sahip olmakta. 

Kısaca özetlemek gerekirse BTCTürk’ün güven bakımından size bir sorun yaşatmayacağını söylememiz mümkün. Sadece ülkemizde değil dünyada da en güvenilir borsalarından birisi olarak karşımıza çıkmakta. Fakat kripto para sayısının az olması, yeni çıkan coinleri hızlı bir şekilde eklememesi gibi problemleri de maalesef bulunmakta. Bu tür problemler maalesef yerli borsaların çoğunda bulunmakta. Yeni çıkan coinleri takip edip çok daha fazla kripto para çeşidi ile işlem yapmak için Binance gibi yabancı borsalar tercih edilmeli. Fırsatları yakalamak için yerli borsaları tercih etsek bile yabancı borsalarda da bir hesap açabileceğimiz de unutulmamalı. Binance veya benzeri bir yabancı borsada da hesap bulundurarak özellikle yeni kripto paralara da bu tür uygulamalardan yatırım yapılabileceği akılda bulundurulmalı. 

%10 + %25 Alım - Satım Komisyon İndirimi İle Binance'ye Kayıt Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli Olacaktır.

Borsa Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kripto paralara yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmakta. Bunların başında da işlem yapacağınız borsa gelmekte. Tabii ki borsanın kaçmayacağı kripto paraları alıp gitmeyeceği en önemli nokta. Fakat bir kripto para seçmek için sadece güvenli olması yeterli olmamakta. Borsa seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmakta.  Borsa seçerken dikkat edilmesi gereken başlıca konular ise;

İşlem Hacmi:

İşlem hacmi bir kripto para piyasasında yer alan coinin alım ve satım emirlerinin toplamıdır. Yani bir borsadaki işlemlerin toplam sayısıdır. Borsa seçerken ilk olarak dikkat etmeniz gereken konu işlem hacminin yani işlem sayısının yüksek olmasıdır. Bunun yüksek olmasının birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında da özellikle piyasanın hızlı hareket ettiği dönemlerde yapacağınız al – sat işlemlerinin hızlı gerçekleşmesi gelmektedir. Hızlı işlem yapmak hem anlık fiyat değişimlerinden faydalanmanızı hem de zaman tasarrufu yapmanızı sağlar.

Teknik Alt Yapısı: 

Geçeceğiniz sistemin teknik alt yapısı sağlam olmalı. Teknik sorunlar olabildiğince az oluşmalı. Teknik sorun oluştuğunda ekip hızlı bir şekilde müdahale edebilmeli. Teknik sorunların uzaması hem zaman kaybetmenize hem de para kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka gireceğiniz borsanın teknik olarak da sağlam bir yapıda olması gerekmektedir. Sadece çökme gibi problemler yaşatması değil aynı zamanda işlemlerin de hızlıca gerçekleşmesi gerekmektedir. Özellikle sürekli al – sat yapan kişileri için emirlerin hızlı bir şekilde girilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Destek Ekibi:

Özellikle kripto para dünyasına yeni giriyorsanız birçok soru işareti aklınızda olacaktır. Bu nedenle mutlaka iyi bir destek sistemine sahip borsayı tercih etmelisiniz. Hem sorduğunuz sorulara hızlı çözüm üretecek hem de yaşayacağınız problemleri önceden tahmin edip bunlara önlem alacak bir ekip sizi karşılamalı.

Mobil Uygulaması:

Mobil uygulamasının olması gerektiği konusuna girmiyorum bile. Eğer mobil uygulaması yoksa zaten o borsayı tercih etmeyin. Mobil uygulaması varsa da mutlaka uygulamanın düzgün çalıştığından emin olun. Ara yüzünün sade olmasına dikkat edin. Size işlem yaparken zaman kazandıracak, kafa karıştırmayacak bir mobil uygulamasının olduğundan emin olun.

Kripto Para Çeşidi:

Bir diğer önemli husus da kripto paraların çeşitliliği. Özellikle çok sayıda ve yeni çıkan coinlerin olması anlık sıçrama yapıp kendini katlayacak olan coinlere erişiminizi kolaylaştırır. Portföy oluştururken çok daha geniş bir yelpazeyi size sunar. Bu nedenle bir kripto para borsası seçerken kripto paralarda oluşan işlem hacmi kadar kripto para çeşidinin bol olmasına da özen göstermelisiniz. Yeni çıkan coinleri de ekleyen borsaları öncelikli olarak tercih etmelisiniz. 

Komisyon Oranları 

Komisyon oranları da bir diğer önemli konu. Her ne kadar işlem yaparken fark etmesek de paramızın büyük bir kısmı da komisyonlara gitmekte. Komisyon oranları bu nedenle büyük önem taşımakta. Mutlaka düşük komisyon oranları ile hizmet veren borsalar tercih edilmeli. Özellikle işlem sayımız artıkça komisyon konusu çok daha büyük bir önem kazanmakta. 

Tüm bu sebeplere bakınca özellikle kripto para çeşidi konusunda maalesef yerli borsalar biraz geride kalmakta. Özellikle yeni çıkan coinlerin neredeyse hiçbiri yerli borsalarda bulunmamakta. Bu bağlamda başta Binance olmak üzere yabancı borsalar birkaç adım önde gitmekte. Durum böyle olunca yerli borsa yabancı borsa tartışmalarında yabancı borsalar hep bir adım önde başlamakta. Yine komisyon oranları olarak da Binance rakipleri arasında neredeyse rakipsiz olmakta. Düşük komisyon oranları ile insanları kendisine çekmeyi başarmakta. 

Yabancı Borsalar Mı Yerli Borsalar Mı?

Bu konuda yabancı borsalar bir adım daha öne çıkmakta. Güvenlik konusunda yerli (BTCTürk gibi köklü ve güvenilir olanları tabii) ve yabancı borsalar aynı kefede olsa da kripto para sayısının fazla olması, yeni coinleri çok daha hızlı eklemeleri, komisyon oranları gibi konulara bakınca yabancı borsalar öne çıkmakta. Özellikle Binance gibi borsalar bu konuda yılların verdiği tecrübe ve coin çeşitliliği ile yarışı önde götürmekte. Burada bir tavsiyemiz de olabilir o da tek bir borsadan işlem yapmak zorunda olmamanız. Yani birden fazla borsadan hesap açabilirsiniz. Ana işlemlerinizi yapmak için yerli borsaları tercih etseniz de özellikle yeni çıkan coinleri takip etmek, düşük komisyon ile işlem yapmak için Binance’de de hesap açabilirsiniz. Bu sayede yapılan etkinliklere ve coin dağıtımlarına da katılım fırsatı elde edersiniz. 

Binance başta olmak üzere yabancı borsalar kripto dünyasında yerli borsalara göre yarışı birkaç adım önde götürmekte. Özellikle kripto para çeşidinin fazla olması, müşteri sayılarının dolayısı ile işlem hacimlerinin yüksek olması, coin dağıtımlarının hepsine katılmaları ile yerli borsaların önüne geçmekteler. Bunun yanında yine Binance gibi borsalarda dönem dönem kampanyalar ve etkinlikler düzenlenmekte bunların sonucunda ücretsiz şekilde kripto para dağıtımları yapılmakta. Maalesef yerli borsalar bu konuda da geride kalmakta. Bedava dağıtım gibi etkinlikler maalesef yapılmamakta. Bu konuda da yabancı borsalar öne çıkmakta.

Yine de başta verdiğimiz tavsiyeyi bir daha verip hem yerli hem de yabancı bir borsadan hesap açabilirsiniz. Yerli borsalara daha çok güveniyorsanız BTCTürk gibi bir uygulamadan hesap açıp ana işlemlerinizi orada yaparken Binance’den hesap açıp yeni çıkan coinlere de buradan yatırım yapabilirsiniz. Yani yabancı borsalar mı yerli borsalar mı çıkmazında kaldıysanız ve karar veremiyorsanız ikisini de kullanabilirsiniz. Daha sonrasında kendi kararınızı kendiniz verip beğendiğiniz borasadan devam edebilirsiniz. 

Binance Güvenilir Midir? Tercih Edilir Mi?

Yabancı borsalarda da hesap açmak istiyorsanız veya yerli borsanın yanında bir de yabancı borsa da hesabınızın bulunmasını istiyorsanız ilk önerimiz Binance olacaktır. Binance dünyanın kabul ettiği, işlem hacmi, kripto para sayısı, yapılan etkinlik gibi konularda artık kendini kanıtlamış bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Binance güvenilir konusunda da yine dünyada önde gelen borsalardan birisi olmaktadır. Size güvenlik konusunda sorun yaratmayacak borsaların başındadır.

Binance’de hesap açmak için geçerli sebeplerden birisi de kesinlikle kripto para çeşitliliğidir. Özellikle yeni çıkan paralara da destek sunması ve sistemine dahil etmesi tercih etmek için en önemli sebeplerdendir. Belli seviyedeki coinlerin anlık olarak kendilerini ikiye üçe katlamaları çok zorken bu tür yeni coinlerde katlama olayı çok daha fazla olmaktadır. Bu da yatırımcıya kısa sürede çok fazla para kazandırmaktadır. Kendini katlayan coinlerden faydalanabilmek için Binance gibi yabancı borsalar tercih edilmek zorundadır. Maalesef yerli borsalar bu konuda çok yavaş davranmakta ve yeni kripto paraları sistemlerine eklemeleri çok uzun zaman almaktadır. 

Binance’yi tercih etmek için geçerli sebeplerden birisi de kesinlikle komisyon oranları ve referans sistemidir. Düşük komisyon oranları ve referans sistemi sayesinde kazançlarınızı artırabilir giderlerinizi azaltabilirsiniz. Her ne kadar işlem yaparken insanın dikkatini pek çekmese de özellikle al – sat sayısı artıkça verdiğimiz komisyon oranları ciddi bir gider kalemi oluşturmakta. Al – sat yapmayacağım diye girseniz bile düşüş ve yükselişler sırasında mecburen al – sat yaptığınız içinde bu gider kalemi sizi de etkilemekte. Bu nedenle düşük komisyon oranları ile Binance gönülleri kazanmakta. Bunun yanında referans sistemi ile verdiğiniz komisyon oranlarını daha düşüğe çekebilmekte ve yaptığı kampanyalar ile dönem dönem sizlere ücretsiz şekilde kripto para dağıtımı yapmakta. Bunlar da kazançlarınızı artırmanıza ve giderlerinizi azaltmanıza fayda sağlamakta.

Binance’nin sadece ülkemizde değil dünyada da sıklıkla tercih edilme sebeplerinin başında bunlar gelmekte. Kendisini dünyada da kanıtlamış bir borsa olduğundan çoğu yatırımcı tarafından kullanılmakta. Siz de ikinci bir hesap açmayı düşünüyor veya ilk kez kripto para dünyasına adım atmayı düşünüyorsanız borsa seçiminde tercihinizi Binance’den yana kullanabilirsiniz. Yatırımlarınızı Binance üzerinden güvenle yapabilirsiniz. 


Sevdiklerinle Paylaş