Bitstamp Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Bitstamp Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları başlığımızdasınız. Bitstamp Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları Ocak 03, 2022 tarihinde yayınlandı.


Bitstamp Nedir?

Bitstamp, 2011 senesinde Slovenya merkezli olarak kurulmuş olan kripto para alım ve satım borsasıdır. En eski kripto paralar arasında yer almakta olan şirketin kurucuları, Nejr Kodric ve Damijan Merlak’tır. 2013 senesinde de merkezi Slovenya’dan Lüksemburg’a taşınmakta olduğunu söyleyebiliriz.

2015 senesine geldiğimizde, Bitstamp borsası üzerinde yaşanan bir hack girişimi sonucunda toplamda 19 bin BTC çalındı. O zamanki fiyatına göre baktığımızda ise borsa için maliyeti yaklaşık olarak 5 milyon dolardan daha fazlaydı. Bu olaydan sonrasında ise borsa 6 gün boyunca hizmet sağlayamadı. 

Bu olayların geçmesinden bir sene sonrasında ise, Lüksemburg ülkesinde yer alan Finans Endüstrisi Denetim Komisyonu Bitstamp markasını tescillemiş oldu. 2016 senesinde lisans almış olan Bitstamp borsası, Avrupa bölgesinde yasal hale gelen ilk kripto para platformu olarak tarihe geçti. Bitstamp, 2018 senesinde ise Güney Kore merkezli olan NXMH adındaki yatırım şirketi satın aldı. Kurucular arasında yer alan Damijan Merlak, hisselerinin satışını gerçekleştirdi. Nejr Kodric ise haklarını koruyarak borsa içerisinde yönetim kurulunda yer alan bir pozisyon ile görevini aktif bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir.

Bitstamp kripto para borsasının, Lüksemburg haricinde Londra ve New York şehirlerinde de merkezleri yer almaktadır. Bu borsaların tam olarak açık adreslerine ulaşmak için resmi web sitesine giriş sağlayabilirsiniz. Bitstamp borsası üzerinden yer alan kripto paralara baktığımızda da, sayı olarak oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. Vadeli işlemlere izin vermemekte olan borsa içerisinde, yalnızca ana kripto paralar yer almaktadır. Bitstamp’da ise, dolar, Euro ve sterlin gibi itibari para birimleri yer almaktadır.

Bitstamp borsası, genel olarak bakıldığında oldukça fazla olay yaşamış ve sıkıntılı süreç geçirmiş kripto para platformları arasında yer almaktadır. Bu nedenle yatırımların sağlıklı bir şekilde korunup korunmayacağı konusunda bazı yatırımcılar tedirgin olabilmektedir. Güvenli ve kripto para çeşitliliğinin oldukça fazla yer aldığı bir kripto para borsası arayışında iseniz, bu borsanın Binance olarak yer almakta olduğunu sizlere söyleyebiliriz. 

Öğrenmeniz gereken diğer yatırım aracınızıda bitcoin nasıl alınır buradan öğrenebilirsiniz.

Bitstamp Ne İşe Yarar?

Bitstamp kripto para borsası, oldukça eski bir geçmişe ve saygınlığa sahip olan kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa bölgesine yaşayan kişilerin genel olarak kullandığı bir borsa olan Bitstamp, her geçen gün kaliteli bir hizmeti ile kullanıcı kazanmaya devam etmektedir.

Kripto paraların eski zamanlar içerisinde borsalar sıralamalarında liste içerisinde en tepelerde yer alırken, günümüzde ise diğer borsaların oldukça kaliteli ve cazip fırsatlar sunması ile şu anda sıramalar içerisinde baya gerilerde yer almaktadır.

Bitstamp borsası, diğer tüm kripto para borsaların çalışma mantığına benzer olarak dijital varlıkların alım ya da satım işlemlerinin gerçekleştirilmekte olduğu bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu platform üzerinden kripto para satın alımları gerçekleştirebilir ve yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Fakat eğer kripto paralar ya daha farklı ticaret imkanları sizin için daha uygun bir seçenek olacaksa, kripto paralarınızın yatırımı için çok daha farklı alternatifler de bulmanız mümkün olabilmektedir.

Genel olarak ise kripto paraların ticareti konusunda amacı bulunduğunu söylesek de, Bitsamp kripto para borsası içerisinde geniş yelpazeden oluşmakta olan bir liste yer almıyor. Bu şekilde de yatırım yapmak istediğiniz bazı kripto para çeşitlerini, Bitstamp üzerinde bulamayıp başka kripto para borsalarını yatırım için araştırmaya gidebiliyorsunuz. Bu nedenle genel olarak Bitstamp borsasının ülkemiz içerisinde yer alan ve kripto paralar ile oldukça uzun süredir ilgilenen yatırımcıların çok fazla tercih etmediğini söylemek mümkün. 

Kripto para yatırımlarınız için kripto para alternatiflerinin oldukça fazla yer aldığı, güvenilir bir platform arayışında iseniz, bunun için sizde Binance borsasını önerebiliriz. Ülkemizde de türk lirası ve yatırma işlemleri için özel bir Binance tr platformu getirerek işimizi kolaylaştıran bu borsa, yer alan birçok kripto para alternatifi ile de insanların dilediği gibi yatırım sağlamasına imkan verebiliyor. Bunun haricinde sadece spot işlemler adına değil, borsa içerisinde kazanç sağlayabileceğiniz başka birçok alternatif de yer alabilmekte. Bu anlamda sizde kripto para yatırımlarınızın daha çeşitli ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini isterseniz, Binance borsasına kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitstamp Nasıl Kayıt Olunur? 

Bitstampt kripto para borsasına kayıt işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kayıt için ilk olarak Bitstamp kripto para borsasına giriş sağlayarak register kısmından kayı formuna giriş sağlamalısınız. Bu formdan öncesinde gelen kısım üzerinden kurumsal ya da bireysel olarak hesap tercihlerinde bulunmalısınız. Daha sonrasında ise açılan form üzerinden adınızı, soyadınız ve mail adresinin girişini sağlayacaksınız. Bu işlemlerden sonrasında mailin size ait olduğunu anlamak için bir doğrulama yapmanız istenecektir. Bu doğrulama işleminden sonrasında da dilerseniz iki faktörlü doğrulama adımına geçerek hesabınızın daha güvenli bir şekilde korunmasını sağlayabilirsiniz. Biz de hesap kurulduktan sonra yatırımlarınızın güvenli bir şekilde korunması adına güvenlik doğrulaması yapmanızı önerebiliriz. 

Genel olarak her kripto para borsasında istenmekte olan kimlik doğrulama işlemini, Bitstamp borsası için de gerçekleştirmeniz gerekiyor.  Doğrulamayı gerçekleştirmek için ilk olarak settings kısmı üzerinden Verift account, daha sonrasında ise Identity verification alanlarına giriş sağlamalısınız. Bunların ardından ‘’personal account verification’’ alanına girerek ehliyet ya da kimliğinizin fotoğrafını ön ve arka olarak çekmeli, adresinizin size ait olduğuna dair fatura benzeri bir kanıt yüklemelisiniz.

Doğrulama işlemlerinin diğer bir adımı ise telefon numarası onayı olarak yer alıyor. Bunun yapmak için yine Settings kısmından Verify account kısmına geçerek phone number verification üzerinden gerekli adımları takip ederek tamamlamalısınız. Doğrulamaların onayı ortalama olarak 24 ila 48 saat sürmektedir ancak yoğunluğa bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir. 

Hesabınızın doğrulanmasının ardından kripto para alım ve satım ile alakalı tüm ticaretlere hazır olacaksınız. Bu şekilde yatırımlarınızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi genel olarak ülkemizde yer alan kripto para yatırımcıları, türk lirası ile yatırma ve çekme işlemi olan borsaları daha çok tercih etmektedirler. Bunun asıl nedeni ise, türk lirası ile para onayı bulunmayan borsalara, varlık aktarımlarının oldukça zor işlemlerden geçmesidir. Bu nedenle türk lirası kabul etmekte olan Binance kripto para borsası üzerinden birçok kripto para alabilir ve yatırımlarınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yukarıda yer alan kayıt formu linki üzerinden de komisyon indirimli bir şekilde üyelik kazanabilirsiniz.

Bitstamp Avantajları Nelerdir?

Bitstamp borsasının genel olarak avantajlarına bakacak olduğumuzda, birçok farklı özellikleri yatırımcıları için bizlere sunmakta olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle gelişmiş bir dijital varlık platformu olarak yatırım seçenekleri arasında banka havalesi haricinde banka transferleri de yer almaktadır. Ayrıca ticaret yapabileceğiniz kripto paralar olarak yalnızca bitcoin ya da ethereum değil, ortalama olarak bazı kripto paralar ile de ticaret gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak diğer kripto para borsaları ile kıyasladığımızda bu oranların yeterli olmadığını söylemek de fayda var.

Bunun haricinde Bitstamp kullanıcıları, oldukça yüksek likiditeler, düşük komisyon ücretleri, düzenleme olarak da birçok borsanın avantajlarından yararlanmanın haricinde dünyada büyük itibari paralar olan dolar, Euro ve sterlin ile ödeme işlemi gerçekleştirebilirler. Ayrıca kredi ya da banka kartı ile de kripto para alımları gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunların haricinde, güvenli bir sistem ve yatırım imkanı sunması, kripto para borsalarının avantajları arasında sayılabilir.

Bitstamp borsanın avantajları haricinde bazı özellikleri ile de yatırımcılarına dezavantaj sağlamakta olduğunu da söyleyebiliriz. Bu dezavantajlara bakacak olduğumuzda ise, Bitstamp borsasının oldukça zayıf kalan kripto para yelpazesi ilk sırada yer alabilir. Oldukça stabil kripto paralar haricinde, yeni çıkan kripto paraları listelememesi, yatırımcıların bu kripto para borsası üzerinde yatırım yapmasının önüne geçmektedir. Bunun haricinde hesap doğrulama işlemlerinin, bazı zamanlar içerisinde oldukça uzun sürebilmesi de, karşılaşılan diğer bir sorun olarak yer almaktadır. 

Bunun haricinde kullanıcıların hesap doğrulama işlemleri adına oldukça fazla kişisel bilgilerin talep edilmesi de, diğer karşılaşılan sorunlardan birisi olarak yer alır. Kısaca bir kripto para ticareti gerçekleştirirken, eğer gizlilik hususuna önem veriyorsanız, Bitstamp borsası size gerekli hizmeti sağlaması oldukça zordur. Fakat bu durumlar genel olarak genel düzenleme altında yer alan platformlar için oldukça fazla karşılaşılan şeyler arasında yer alıyor. Eğer bir kripto para borsası, devlet organının düzenlemesi içerisinde geçiyor ise, sizden geçmemekte olan bu borsa daha fazla belge talep etme durumundadır. Bu nedenlerden ötürü kripto para dünyası içerisine ilk kez girecek kişilerin, Bitstamp borsası yerine Binance platformunu tercih etmesi daha iyi olacaktır. 

%10 + %25 Alım - Satım Komisyon İndirimi İle Binance'ye Kayıt Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli Olacaktır.

Bitstamp Kullanıcı Yorumları?

Genel olarak baktığımızda, ülkemizden de olumsuz bir şekilde yapılan birçok kullanıcı yorumları yer almaktadır. Ancak borsa yetkilileri tarafından bu olumsuz yorumlara yönelik herhangi destek ya da çözümleme görülmemektedir. Bu şekilde kimseye yardım etmedikleri ve müşteri hizmetlerinin iyi bir şekilde faaliyet göstermediğini görebilmekteyiz. Bunun haricinde borsanın hem işleyişi, hem de altyapısında yer alan çalışmalar olabilmesi dışında da genel olarak birçok çeşit şikayet türü yer almaktadır. Şikayetlerinin ana sebebine baktığımızda, insanların borsa ile alakalı olarak herhangi bir sorunu yer aldığında, müşteri hizmetlerinin geri dönüşü olmamasından ötürü birçok insan mağdur olmaktadır.

Genel olarak uzmanların bitstamp borsası ile alakalı görüşlerine baktığımızda ise, Avrupa bölgesi içerisinde oldukça ünlü olduğunu ve güvenilir bir şekilde kripto para alım ve satım hizmetleri sağlamakta olduğunu belirtmektedirler. Sunmuş olduğu bazı ticaret imkanları ve en önemli avantajları arasında yer almakta olan herkesçe bilinen itibari para birimlerinin desteklemesinden ötürü birçok kripto para yatırımcısı tarafından tercih edilebilmektedir. Bitstamos borsasının genel anlamda Avrupa bölgesi içerisinde aktif bir şekilde kullanılan ve memnun olunan bir kripto para platformudur. Ancak kripto para dünyası içerisine yeni bir giriş yapmış olan yatırımcının, Genel olarak bitstamp borsasında oldukça zorlanmasından ötürü çok fazla tercih etmemesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Genel olarak bakıldığında ise, Bitstamp borsasının ülkemizde birçok sorun yaşamakta olduğunu görebilmekteyiz. Avrupa bölgesinde her ne kadar kripto para alnında oldukça fazla hizmet veriyor olsa da, ülkemizde yer alan kullanıcı yorumlarına baktığımızda, iyi bir hizmet alamamış olduğunu görebiliriz. Bu anlamda iyi bir şekilde hizmet almak, kripto paralarınızın güvenli bir şekilde korunup yatırım yapılması anlamında Binance platformunu önerebiliriz. Sizde yazı içerisinde yer almakta olan Binance kayıt linki üzerinden komisyon indirimli bir şekilde kripto para yatırımlarınızı gerçekleştirirsiniz. 

Bitstamp Nasıl Kullanılır?

Bitstamp kripto para borsası üzerinden kripto para alımlarının en kolay alternatifi kredi ya da banka kartı kullanımıdır. Bunun için yapmanız gereken işlem, sistem üzerinden bu/seel kısmına girerek kredi kartı ile alım seçeneği seçmek olacaktır. Daha sonrasında kredi kartı ile alım işlemi sağlarken, BTC, XRP, ETH ya da LTC satın alımları gerçekleştirmenizdir. Bu alımları ise itibari para birimi olarak Euro ya da dolar üzerinden yapabilirsiniz. Alım kısmı üzerinden yatırmakta olduğunuz miktarlarda istemiş olduğunu birimlerin kaç kripto para adedine denk geldiği otomatik bir şekilde gözükecektir. Ödeme yöntemi yani sistem içerisinde yazan şekilde Payment Method kısmındaki alana devam etmeniz durumunda ise, standart olarak bir online alışveriş işlemi sağlar gibisinden adımları takip etmeniz gerekecektir. Ödeme işleminizin tamamlanması sonrasında ise yeni bakiyeniz hesabınıza yansımış olacaktır.

Bunun haricinde market alanlarını da kullanarak maker ya da taker anlamında kredi ve banka kartı üzerinden almış olduğunuz, cüzdana aktarımını gerçekleştirdiğiniz kripto paralarınızın satışlarını gerçekleştirebilir ve bu kripto paraları başkalarına satabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, hem yeni kripto para yatırımcıları hem de bu alanda uzmanlaşmış olan dijital varlık yatırımcıları, kripto para yatırımları güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için Binance kripto para borsasını tercih etmektedir. Çünkü genel anlamda birçok kişinin her işlemini tam anlamı ile karşılayabileceği, verimli bir şekilde yatırımı yapabileceği bir sistem sunmaktadır. Dünyanın en çok tercih edilen ve en çok işlem hacmine sahip olması ile de birçok kişinin güvenini sağlamış itibarlı bir borsa olarak karşımıza çıkmıştır. Sizde kripto para yatırımlarınız adına Binance borsasını tercih edebilirsiniz. Binance kripto para borsasına yatırım işlemi gerçekleştirip avantajlı kazanç kapılarını açmak için yukarıda yer alan kayıt linki üzerinden komisyon indirimli bir şekilde sahip olabilirsiniz.


Sevdiklerinle Paylaş