Kripto Para (Coin) Nasıl Alınır? Bitcoin Nasıl Alınır Öğren!

Coin Nasıl Alınır?

Bitcoin, son birkaç sene içerisinde dünyada birçok kişi tarafından bilinmekte olan, blockchain adındaki yeni bir sistem ile ödeme alımına yarayan kripto para olarak adlandırılabilir. Birçok bitcoin borsası üzerinden bitcoin ya da benzeri kripto para alım ya da satım işlemlerini gerçekleştirmek mümkün. Fiyatı ise, anlık olarak değişen ve talebe bağlı olarak artıp azalabilmekte olan bir tür sanal paradır. Miktar olarak ise 0,00001 oranında bile küçük parçalarda kripto para alımı gerçekleştirilebilir. Bundan ötürü de insanlar ufak miktardaki para birimleri ile bile Kripto para satın alımları gerçekleştirebilir.

Kripto para, ilk olarak 2008 senesinde Satoshi Nakamoto lakabını kullanmakta olan kişi ya da kişi topluluğu tarafından yayımlanmış olan bir makale ile ödeme yöntemi ve de dijital para birimleri olarak gün yüzüne çıkmaya başladı. İlk kez ise, 2 adet pizza satın alımı amaçlı olarak bir ödeme yöntemi olarak kullanılması, bitcoinin gerçek bir para birimi olarak kullanılmasının önünü açtığı görülmekte. Ancak sürekli olarak anlık fiyat değişimleri, dalgalı bir fiyat hareketinin her oluyor olması, bitcoin ve benzeri kripto paralarının bir normal para gibi kullanılması konusunda bazı endişeleri de beraberinde getirmeye başladı.

Ancak Kripto para para biriminin, genel anlamda değer saklama aracı olarak kullanılabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sürekli olarak yükselen ya da düşmekte olan bir grafiğe sahip olması ile, günümüzde insanların bir yatırım aracı olarak Kripto para kullanmakta olduğunu söyleyebiliriz. 

Kripto para almak için genel olarak birçok kişinin kullandığı borsa olan Binance hesabına sahip olmanız gerekiyor. Eğer bir Binance hesabınız yok ise, Binance web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden giriş sağlayarak üyelik oluşturmak için gerekli forma erişebilir, ve oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde Binance borsasına üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer daha öncesinde mevcut bir Binance hesabınız var ise, üye girişi kısmı üzerinden hesap bilgilerinizi girerek girişinizi tamamlayabilirsiniz.

 %20 + %25 Alım - Satım Komisyon İndirimi İle Binance'ye Kayıt Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli Olacaktır.

Mobil uygulama ya da web tarayıcı üzerinden kayıt oluyorsanız referans kimliği bölümüne bu kodu yazmanız yeterli olacaktır: DCFNBFB1

Kodu yazdıktan sonra alt kısımda %20 indirim olduğu belirir. %20 maximum indirim kodudur. Daha fazlası yoktur.

Kripto Para Nedir?

Bir kripto para birimi, şifreleme ile korunan, sahteciliği ve çifte harcamayı neredeyse imkansız hale getiren dijital veya sanal bir para birimidir.  Kripto para birimleri, bir bilgisayar ağı tarafından dağıtılmış bir defter görevi gören blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuştur. Kripto para birimleri, herhangi bir merkezi otorite tarafından ihraç edilmemeleri gerçeğiyle ayırt edilirler ve bu da onları hükümet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı potansiyel olarak geçirimsiz kılar.

Kripto para birimleri, çalışması için kriptografi teknolojilerine dayanan dijital veya sanal para birimleridir. Üçüncü taraf ödeme işlemcilerinin katılımı olmadan güvenli çevrimiçi ödemeler yapmayı mümkün kılarlar. Eliptik eğri şifreleme, genel-özel anahtar çiftleri ve karma işlevleri gibi çeşitli şifreleme yöntemleri ve kriptografik yaklaşımlar "kripto" olarak adlandırılır.

Kripto para birimleri kripto para birimi borsalarında satın alınmaktadır. Bu borsalar arasında dünya çapında en büyük hacme sahip olan Binance borsasıdır. Binance borsasına komisyon indirimi ile kayıt olunmaktadır. Referans kimliği bölümüne DCFNBFB1 yazılmaktadır.

Tüm e-ticaret sitelerinde kripto para alımlarına izin verilmez. Aslında, Kripto para gibi ünlü kripto para birimleri bile perakende alışverişlerde nadiren kullanılır. Kripto para birimleri ise artan değerleri nedeniyle alım satım araçları olarak popüler hale geldi. Sınırlı olarak sınır ötesi transferler için de kullanılmaktadırlar.

Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi, Kripto para ve diğer kripto para birimlerinin çekiciliğinin ve kullanışlılığının merkezinde yer alır. Blockchain, adından da anlaşılacağı gibi, birbirine bağlı blokların bir koleksiyonu veya çevrimiçi bir defterdir. Her blok, her ağ üyesinin bağımsız olarak doğruladığı bir işlemler koleksiyonunu içerir. Her yeni blok, onaylanmadan önce her düğüm tarafından doğrulanmalıdır, bu da işlem geçmişlerini taklit etmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Çevrimiçi bir defterin içeriği, defterin bir kopyasını tutan tek bir düğümün veya bilgisayarın tüm ağı tarafından kabul edilmelidir.

Uzmanlara göre, blockchain teknolojisi, tedarik zinciri yönetimi ve çevrimiçi oylama ve kitle fonlaması dahil olmak üzere çeşitli sektörlere ve faaliyetlere fayda sağlayabilir. 

Kripto para Nereden Alınır?

Genel olarak Kripto para alım işlemleri için güvenilir bir kripto para borsası seçimi oldukça önemlidir. Bu şekilde yaptığınız yatırımlar, çok daha güvenli bir şekilde korunmuş olacak. Bizde bu yazıda sizlere, dünyada en çok kullanılmakta olan kripto para borsası olan Binance platformunu önerebiliriz. Hızlı bir şekilde kripto para alım ve satım işlemlerini sağlatıyor olması, birçok kripto para birimini barındırıyor olması ve düşük komisyon miktarlarının alınıyor olması, Binance kripto para borsasını bu alanda yatırım yapabilecek en iyi sistem olarak göstermekte. Siz de bu alanda büyük ya da küçük ölçekli kripto para yatırımlarınız için Binance borsasını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Binance tr olarak adlandırılmakta olan sistem ile beraber, kripto paralarınızı türk lirası endeksli olarak satın alabilir ve türk lirası yatırım ve çekme işlemlerinde Ziraat bankası ya da Vakıfbank gibi bankalar üzerinden komisyonsuz olarak işlemlerinizin gerçekleştirilmesine imkan tanıyabilirsiniz. 

Genel olarak bir Kripto para ya da benzeri kripto para varlıklarının alımı için, kripto para borsalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak Kripto para nereden alınır sorusu için net olarak verilecek cevap bu olmamaktadır. Eğer kripto para alımları için internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapacak olursanız, karşınıza birçok borsa seçeneği çıkacaktır. Ancak bu kripto para borsaları içerisinden bazıları, yatırımlarınızı sağlıklı bir şekilde koruma anlamında güvenilir olmayabilirler.

Bunun için ilk olarak güvenli bir şekilde yatırım yapabileceğiniz kripto para borsalarınızı bulmanız oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Bu adımlar için ilk olarak güvenilir bir şekilde Kripto para borsasının seçimi ile alakalı bilgi sahibi olmalısınız.

Kripto para alımlarında ilk olarak dikkat edilmesi gereken huşulardan birisi, borsanın toplam işlem hacmine bakmak olacaktır. İşlem hacminin ne olduğunu cevaplayacak olduğumuzda ise, günlük, haftalık ya da aylık olarak kripto para alım ve satımların toplam değeri olarak açıklanabilir. Daha açıklayıcı olması açısından örnek verecek olduğumuzda ise, borsa içerisinde yer alan 100 kullanıcı, bir gün içerisinde her biri 100 dolar işlemde bulunmuş olsun. Bu durumda o kripto para borsasının işlem hacmi 10 bin dolar olmuş olacaktır.

Bu Kripto para alımlarında borsa seçimi için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Eğer borsaların işlem hacimlerini öğrenmek istiyorsanız, bunun için en sağlıklı sonuçları veren Coinmarketcap sitesine giriş sağlayabilirsiniz.

Bizim ise size genel olarak Kripto para ya da benzeri kripto para alımları için Binance borsasını söyleyebiliriz. Çünkü Binance borsasını seçmek için birçok sebebin yer aldığını söylemek mümkün. Milyonlarca kullanıcıya sahip olması, işlem hacmi olarak dünyanın en büyük borsaları arasında yer alması, Binance borsasının seçimi için en büyük sebepler arasında yer alabiliyor. 

Bu nedenle sizde kripto para alımlarınızda varlıklarınızın sağlıklı bir şekilde korunmasını istiyorsanız, Binance kripto para borsasını seçmek iyi bir tercih olacaktır.

Kripto para nereden alınır gibi bir soru soruyorsanız, ilk olarak bilmeniz gereken konulardan birisi, Kripto para adlı kripto paranın nerelerde satılıyor olmasıdır. Yani eğer bir kripto parayı satın almak istiyorsanız, bu Kripto para ya da diğer kripto paralardan herhangi biri olabilir, bunu yalnızda belli kripto para borsaları içerisinde gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Örnek verecek olduğumuzda, altının yükseleceğini düşünen birisi, kuyumcu üzerinden altın satın alımı gerçekleştiriyor ise, kripto para alımı yapmak isteyen kişiler de, bunun için kurulmuş olan kripto para borsalarını tercih etmelidir.

Ancak genel olarak neden kripto para borsaları üzerinden Kripto para ya da diğer kripto paralar satın alınıyor? Bu anlamda vereceğimiz cevapta, kripto paraların bir sanal para olarak yer aldığını ve somut olarak elde tutulur bir varlık olmadığını bilmeliyiz. Kripto paralar, sanal yani dijital paralar olmasından ötürü, yalnızca kripto para borsaları üzerinden satın alınabilmektedir. Ancak bu kripto paralar, hangi kripto para borsalarından alınmalıdır?

Genel olarak kripto para alım ve satım işlemlerinde Binance kripto para borsasını kullanmak, yatırımcılar için hem daha kazançlı, hem de daha güvenilir bir işlem yapmaya imkan tanıyabilir.

Kripto para nereden alınacağı konusunda çeşitli bilgilerimizi sunduk. Şimdi ise, bitcoin’in nasıl alınabileceğine değinecek olursak, ilk olarak Binance ya da benzeri kripto para borsalarına üye olmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise çeşitli işlemler sağlayarak bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Kripto para alımlarında diğer bir sorulan soru ise, Kripto para para birimini en az kaç TL ya da kaç dolar olarak alabileceğimiz. Binance borsasını kullanarak en az 10 dolar değerinde bir bitcoin alımı gerçekleştirmek mümkün. Yani 1 bitcoin ederinde olan binlerce dolar alım yapmanıza gerek yok.

Daha detaylı bir şekilde Kripto para alımını anlatacak olduğumuzda;

1. İlk olarak bir kripto para borsasına kayıt olmak

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Kripto para almak istiyorsanız, ilk olarak bir kripto para borsasına kayıt işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu kripto para borsasının ise, belli kriterleri sağlayarak güvenli olması oldukça önem teşkil ediyor. Kayıt işleminizden sonrasında borsa, sizden kayıt işleminin sağlıklı olarak tamamlanması adına bazı adımları yerine getirmenizi isteyecektir.

Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde ülkemizde gelen bazı kripto para düzenlemeleri ile beraber, borsaların artık kullanıcıların üyelik işlemlerini gerçekleştirmesi adına kimlik bilgilerini talep etmesi zorunlu bir hal almaya başladı. Yani eğer bir kripto para borsasına kayıt işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, kimlik bilgisi ve adres gibi bazı bilgileri de vermeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Çünkü devlet tarafından tüm kripto para borsalarına bu hizmet zorunlu kılınmış oldu.

2. Kripto para hesabınıza para yükleyin

Borsaya kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonrasında ise, Kripto para alımı için bir itibari para birimi ya da kripto para eklemeniz gerekiyor. Hesabınıza bakiye yüklemek için ise bazı alternatifler yer alıyor. Bu alternatiflere değinecek olduğumuzda, binance kayıt işleminden sonrasında havale ya da EFT işlemlerinde bulunabilir ya da bunlarla uğraşmadan da direkt olarak kredi kartınız ile beraber hesabınıza bakiye yükleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

3. Kripto para alımı gerçekleştirmek için alım-satım ekranına erişin

Binance hesabınıza gerekli bakiye yükleme işlemlerinizi tamamladıktan sonrasında ise yapmanız gereken diğer bir işlem ise, Binance uygulamasını telefona indirerek ya da web sitesi üzerinden giriş sağlamak. 

Binance sistemi üzerinden hesabınıza eriştikten sonrasında ise, ana sayfa karşınıza gelmiş olacak. Bu sayfanın alt ve orta kısmı üzerinden bazı alım satımları detaylı bir şekilde görmüş olacaksınız. Bu kısımdan ise dilediğiniz kripto para birimi üzerinden alım işlemi verebilir ve alım işleminizin tamamlanmasından sonranda ise sizde Kripto para ya da diğer kripto para varlıklarının sahibi olabilirsiniz.

Kripto para Almak İçin Binance’ye Para Yatırma

Son zamanlar içerisinde en çok değer kazanmış olan yatırım araçlarından olan Kripto para , piyasa değerinin yüzlerce milyar dolara ulaşmış olan bir kripto para borsası haline gelmeyi başardı. Piyasa içerisinde bir yatırımcı olarak yer almak isteyen kişilerin ise en çok merak ettiği konulardan birisi, Kripto para nasıl alabilirim gibi konular oldu. Bu konu hakkında yukarıda detaylı bir şekilde bilgileri size sağlamış olduk. Bunun haricinde dünyanın en çok kullanılmakta olan kripto para borsası Binance üzerinden kripto para alım ve satım işlemlerini nasıl sağlayacağımıza baktığımızda, bazı alternatiflerin yer almakta olduğunu söylemek mümkün. Bizde bu yazımız üzerinde sizlere hem Binance Global, hem de Binance TR üzerinden Kripto para alım işlemlerini nasıl doğru bir şekilde sağlayabileceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Binance TR ile Kripto para Alımı

İlk olarak Binance TR üzerinden kripto para alımları için, Binance TR mobil uygulamasına ya da web sitesine giriş sağlamanız gerekiyor. Eğer bir Binance Global hesabınız bulunuyor ise, Binance TR için de hesabınız otomatik bir şekilde oluşturulmuş olacaktır. Binance TR sistemine giriş sağladıktan sonrasında ise, mobil uygulamasını indirerek işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamalardan kripto para işlemlerini sağlamak, bilgisayardan yapacağınız işlemlere göre çok daha kolay bir işlem olacaktır. Mobile giriş sağlamanın ardından cüzdan kısmına gelerek TRY kısmını seçebilir ve daha sonrasında yeşil bir buton olarak yer alan yatırma kısmına gelmelisiniz.

Yatırma seçeneğinizin seçilmesinden sonrasında ise, karşınıza toplamda dört farklı seçenek yer almış olacaktır. Binance üzerinde yer alan anlaşmalı bankalar üzerinden direkt olarak para transfer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer EFT seçeneğini seçecek olursanız ise, kendi adınıza yer alan banka ismi üzerinden belli iş saatlerini bekleyerek hesabınıza paranın düşmesini de bekleyebilirsiniz. Transfer için yapmanız gereken işlemleri, Binance üzerinde yer alan bilgilerden banka hesabı üzerinden giriş yaparak istediğiniz kadar miktar gönderebilirsiniz. Daha sonrasında ise para yatırma işlemini bekleyebilir, ortalama ise 15 dakika içerisinde aktarılması tamamlanabilmektedir. Paranız Binance TR sistemi içerisine düştükten sonrasında ise, al sat olarak yer alan kısım üzerinden Kripto para ya da benzeri kripto para alım ya da satım işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Global ile Kripto para Alımı

Binance Tr yerine Binance Global üzerinden Kripto para alımı gerçekleştirmek istiyorsanız, bu kısımda diğer sisteme göre daha farklı bir şekilde işlemler yapmanız gerekiyor. İlk olarak türk lirası yatırma ve çekme işlemleri, binance global üzerinden izin verilmemesinden ötürü, kripto parayı türk lirası kabul eden bir kripto para borsası üzerinden transfer edebilir ya da binance tr üzerinden direkt olarak global hesabınıza gönderim de sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız işlemler ile beraber, global hesabınıza da kripto para varlığı eklemiş olabileceksiniz. Piyasalar bölümünden ise usdt olarak kripto paranızı bozabilir ve yine usdt olarak dilediğiniz kripto parayı satın alabilirsiniz.

Binance global üzerinden yatırma işlemi sağlamak için ise, ilk olarak Binance global sisteminize giriş yapmanız gerekiyor. Bu hesaba giriş yapmanızın ardından cüzdan kısmına gelmeli, usdt para birimini seçerek karşınıza çıkmakta olan sayfa üzerinden sol tarafta yer alan yatırma alanına gelin. 

Yatırma butonuna tıkladıktan sonrasında ise, karşınıza 3 adet farklı seçeneğin çıkmakta olacağını söyleyebiliriz. Bunlardan ilk olarak ethereum, binance smart chain ve stron ağları olarak gönderim sağlayabilirsiniz. Genel olarak en hızlı ağlardan birisi olan tron yani trc20 ağını tercih ettiğimizi varsayalım. TRC20 ağını seçtikten sonrasında ise karşımıza bir adres gelmiş olacak. Adresi kopyalayabilir ve daha sonrasında ise Binance TR hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinden ise TRC20 ağını tercih ederek çıkan kodu kopyalayın ve daha sonrasında diğer borsaya yapıştırın. Binance hesabınıza yollamak istediğiniz miktarı girin. Kısa bir zaman dilimi sonrasında hesabınıza para transferinin başarılı bir şekilde ulaşmakta olduğunu görebileceksiniz.

Hangi Kripto para Borsası Daha Güvenilir?

Kripto para alımı için kripto para borsası arayan kişilerin en çok dikkat ettiği hususlardan birisi, güvenilir olma durumudur. Bu nedenden ötürü internet üzerinden güvenilir olan kripto para borsaları ile alakalı olarak oldukça fazla araştırma yapılmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere güvenilir bitcoin borsaları arasında yer almakta olan Binance hakkında detaylı bir şekilde bilgi sunacağız. 

Genel olarak bakıldığında, ülkemizde yerli olarak kripto para alım ve satım hizmetleri sağlamakta olan bazı yerli borsalar da yer almaktadır. Ancak işlemlerin kısıtlı olması ve sürekli olarak yoğunluğa bağlı bir şekilde aksama durumları, borsaları sağlıklı bir şekilde kullanılmasına engel olmaktadır. Bu nedenle hem Türkçe dil desteği, hem de hızlı bir şekilde hizmet sağlamasından ötürü Binance borsasını tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Binance, şu anda dünyada yer almakta olan en büyük Kripto para borsası olarak piyasada işlem görmektedir. Ayrıca Türkçe dil desteği ile beraber, ülkemizdeki yatırımcıların kolay bir şekilde Kripto para ve benzeri kripto paraları alıp satmasına da fırsat tanır. Ayrıca düşük komisyon ücretlerini de almasından ötürü, birçok kişi tarafından yatırımlarında daha çok kazanç elde etme düşüncesi ile kullanılabilmektedir. Kripto para borsaları genel olarak kripto para alım ve satım işlemlerinde belli oranlarda komisyon ücreti alırlar. Dünyada ise, kripto para borsaları arasında en düşük komisyon oranına sahip olan sistem Binance olarak yer alır. Direkt olarak diğer borsalar ile kıyaslandığında, arada oldukça büyük bir komisyon farkı olduğunu da görmek mümkün.

Geçen sene içerisinde Thodex adındaki yerli kripto para borsasının batması ve birçok yatırımcının mağdur olması ile, insanların yerli borsalara güveni oldukça azalmaya başladı. Durum böyle olunca da insanlar güvenilir bir yatırım için ise Binance borsasını tercih etmeye başladı. Kripto para yatırımı yapan 4 kişiden 3’ü şu anda ülkemizde Binance sistemini tercih etmektedir. Bunun asıl nedeni ise, küçük çaplı borsaların batma ihtimali ve güvenilir bir sistemlerinin yer almıyor olması. Binance ise bu konu bakımından en iyi borsalar arasında yer almasından ötürü, oldukça fazla tercih edilenler arasında yer alır.

Ayrıca yazımız içerisinde yer alan kampanya üzerinden sizde daha az komisyon ücreti ödeyerek üye olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu nedenle kripto para yatırımlarında Binance borsasının tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. 

Bu komisyon indirimi ile alakalı olarak sizlere örnek verecek olduğumuzda ise, genel olarak 1000 dolarlık herhangi bir kripto para alım ve satım işlemleri için, Binance sizden 75 cent komisyon ücreti talep eder. Diğer borsalarda ise bu oranlar 3 ila 4 dolar gibi büyük miktarlarda yer alır. Kripto para ile sürekli olarak alım ve satım işlemleri yapan kişiler ise, yüksek oranlı komisyon ücretleri ödemesinden ötürü kazançları da belli miktarda erimektedir. Ortaya bu şekilde ciddi komisyon oranları çıkmaması adına, Binance üzerinden hem hızlı, hem de ucuz bir şekilde kripto para alım ve satım işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Diğer bir örneğimizde ise, Paribu borsasının toplamda %3,5 komisyon almakta olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde de Btcturk borsasında biraz daha düşük bir komisyon oranı alınıyor olsa da, Binance’ye göre yine kat ve kat fazla olduğu görülebiliyor. Borsa içerisinde sürekli olarak alım ve satım işlemleri sağlayan birisi ise, aylık olarak ortalama 100 ila 200 dolar komisyon ücretleri ödeyebiliyor. Ancak Binance üzerinden yaptığınız işlemlerde çok düşük bir komisyon alınmasından ötürü, genel olarak insanların kripto para yatırımlarında Binance borsasını tercih ettiğini görebiliyoruz.

Binance Güvenilir Mi?

Kripto para ve de kripto paralar, son zamanlar içerisinde en çok konuşulan konular arasında yer almaya başladı. Oldukça hızlı bir şekilde yükseliş göstermekte olan bu kripto paralar, kapatılan ve kapanma kararı alınan kripto para borsaları ve zengin iş adamlarının kripto para sahibi olması gibi birçok etken, insanların bu konu hakkında bilgi sahibi etmeye başladı. Elbette bu yükselişler ile beraber kripto para piyasası içerisine birçok yatırımcı girmeye başladı ve bu girişler oldukça hızlı bir şekilde de devam edebiliyor. Bu yatırımcıların büyük bir kısmı, kripto para alım ve satımların güvenilir olup olmaması konusunda, sahibinin kim olduğu ve hangi ülke tarafından kurulan borsalar olduğu hakkında çeşitli bilgilere sahip olmak istiyor. Biz de bu yazımızda genel olarak hem binance, hem de bitcoin ile alakalı tüm gerekli bilgileri sizlere sunmaya çalışacağız. Bu şekilde insanlar, doğru bir şekilde Kripto para alımı gerçekleştirerek yatırımlarını doğru bir şekilde yapabilecek. 

Binance, şu anda kripto para piyasası içerisinde alım ve satım hacmi olarak en büyük borsa konumunda yer almaktadır. Çeşitli verilere göz attığımızda, 2021 senesinin haziran ayındaki verilere göre 30 milyar dolarlık bir işlem hacmi bulunmaktadır.

Binance üzerinden sağlanmakta olan bu işlem hacimleri, kullanıcı sayısı olarak birçok kripto para borsası olan rakibini açık ara farkla geride bırakmaya yetti. Binance ise, 2020 senesinde yeni bir rekora daha imza atarak milyonlarca kripto para yatırımcısının Binance’ye kayıt etmeyi başardı. Bu şekildeki işlemler ile hem şahıs, hem de kurumsal anlamda birçok yatırımcı da yatırımlarını Binance üzerinden sağlayabildi. Bu anlamda yorumlara bakacak olduğumuzda ise, kripto para yatırımları sağlamakta olan birçok kişinin, Binance üzerinde üyeliği ya da yatırımlarının yer almakta olduğunu da rahatlıkla söylemek mümkün . 

Binance borsasının güvenilir olup olmadığı kısmına gelecek olursak, yukarıda sizlere en güvenilir borsalar listesinde yer vermiştik. Genel olarak baktığımızda ise, milyonlarca kullanıcının bir yatırım sistemi olarak uzun süredir kesintisiz olarak kullanıldığı bir kripto para alım ve satım sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de yasal olarak hizmet vermekte ve vatandaşlarımızın kripto para yatırımlarına öncülük etmektedir.

Bunun haricinde Binance şirketinin geçmiş dönemler içerisinde bazı hacker saldırıları da yaşamış olduğunu söyleyebiliriz. 2019 senesi içerisinde hackerler tarafından yapılan bir operasyon neticesinde 7 bin Kripto para çalınmıştı. Bu bitcoinin değeri ise o zamanlarda 40 milyon dolar değerinde idi. 

Anca Binance borsası, 40 milyon dolarlık Kripto para çalınmasına rağmen, kullanıcıların zarar görmesinin önüne geçerek herkesin mağduriyetini karşıladı. Ancak saldırının büyüklüğünü ölçmek adına bir hafta boyunca borsaya üye olmuş kişilerin kripto paralarını kendi cüzdanlarına çekmesine izin vermedi. Bir hafta sonrasında ise Binance, tüm işlemleri kesintisiz bir şekilde devam ettirerek herkesin zararını karşıladı. Zaten borsalar içerisinde hack girişimleri, genel olarak her kripto para borsası içerisinde yaşanması muhtemel durumlar arasında yer alıyor. Ancak, önemli olan güvenilirlik durumu ise, yaşanan bu hack girişimleri sonunda yatırımcıların yatırımlarını geri sağlayabilmektir. Binance şirketi ise, bunu fazlası ile karşılayarak, gerekli tüm işlemleri sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir.

Binance’ye Kimlik Bilgilerini Vermek Güvenilir Midir?

Kripto para borsalar içerisinde üye olan kişiler, genel olarak kripto para alım ve satım işlemleri yapmak için kimlik bilgisi, adres bilgisi ve selfie gibi bazı güvenlik durumlarını sağlaması gerekmektedir. Bunu borsanın kendi güvenliği için sağlaması dışında, ülkemizde yer alan sanal para kanunlarına göre de, yasal bir şekilde faaliyet göstermekte olan her kripto para borsasının yapması gereken bir işlem olarak yer almaktadır. Bu nedenle, her kripto para borsasına kayıt işleminden sonrasında, kripto para alım ve satım işlemleri için kripto para borsası üzerinden yasal işlemler için kimlik doğrulaması gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Binance Sahibi Kim? Hangi Ülkenin?

Binance şirketinin, genel olarak sahibinin kim olduğu ve hangi ülke merkezli olarak faaliyet gösterildiği, oldukça sorulan sorular arasında yerini almaktadır. Genel olarak cevap verdiğimizde ise, Binance’nin sahibi, 1977 senesinde doğmuş olan Chanpeng Zhao isimli Çin uyruklu bir şahıstır. Çin asıllı olan bu kişi, babasının Çin ülkesinden sürülmesinden sonrasında Kanada’da yaşamaya başlamıştır.

Kanada’da eğitim yaşamını sürdürmüş olan Zhao, Mcgill Üniversitesi içerisinde bilgisayar bölümü üzerinden eğitim almakta. Fakat Zhao’nun gençlik zamanları içerisinde de Mcdonald’s şirketinde bir çalışan olduğunu da söylemek mümkün.

Ancak Binance hangi ülkenin? 2017 senesinin eylül ayı içerisinde kurulmuş olan ve Çin merkezli bir kripto para borsası şeklinde faaliyet gösteren Binance, Çin hükümeti içerisinde kripto paralara karşı yasakların gelmesinden sonrasında Japonya’ya taşındı. 

Daha sonrasında ise, Japonya’nın da kripto paralara karşı belli katı düzenlemeler yapmasının ardından ise, Malta merkezli olarak bir merkezi ofis açıldı. Bu gelişmelerin ardından, Binance şirketinin belli bir merkezi olan ülke olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ancak uzmanlara göre, gene anlamda bir Çin merkezli borsa olduğunu söyleyebilmek daha mümkün olacaktır.

Kripto para Alımı Nasıl Yapılır?

Eğer size yazı içerisinde verilmiş olan Binance bağlantısı üzerinden borsaya üyelik işlemlerini gerçekleştirdiyseniz, bundan sonraki işlem içerisinde kripto paraları satın almak yeterli olacaktır. Bu kripto paraları ise, türk bankaları üzerinden banka kartı ya da kredi kartları üzerinden alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri sağlarken banka üzerindeki kartınızın yurtdışı işlemlerine açık olup olmamasına da dikkat etmelisiniz. Eğer kapalı ise, bankanız ile iletişime geçerek ya da mobil uygulama üzerinden yurtdışı alışverişlere açık hale getirebilirsiniz.

Bu işlemleri sağlayarak bankanız üzerinden Binance sistemine para yükledikten sonra da, bazı adımları uygulamanız gerekiyor. Bu işlemleri için ilk olarak üyeliğiniz ile beraber ekranınızda yer alan ‘’kripto al’’ sekmesine tıklamalı, daha sonrasında TRY para birimini seçerek almak istediğiniz kripto para birimini seçerek alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Daha sonrasında ise yazmış olduğunuz türk lirası miktarına göre alabileceğiniz kripto para miktarı da sistem üzerinde görülecektir. O kripto paranın anlık değeri ne kadar ise, sizlerin de paranızın o orana bağlı olarak satın almanıza olanak sağlanmakta olan bir işlemdir. Binance üzerinden minimum olarak belirtilen bir alt limit bulunmamaktadır. Bu nedenden ötürü dilediğiniz kadar para yatırıp kripto para alım işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Binance üzerinde yer alan güzel özelliklerden birisi ise, oldukça düşük miktarlarda kripto para alımlarını sağlamasıdır. Genel olarak birçok kripto para borsası, bu gibi imkanlara izin vermemektedir.

Daha sonrasında işlemlerde ilerleyerek kripto para alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sonradan sonrasında ne yapılmalı? Almış olduğumuz bu kripto parayı nasıl satabiliriz? Bu gibi konularda da bilgi sahibi olmak adına, yazımızın devamında sizlere bu sorularınızı cevaplayabilecek nitelikte bilgilendirmeler de sağlamış olacağız. Bu şekilde aldığınız kripto paranın değeri yükseldiğinde ya da ihtiyaç duyduğunuz zamanda satabilme durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kripto para yatırımı yapan kişilerden belli bir kısmı, genel olarak al ve sat işlemleri üzerinden kısa süre içerisinde kar elde etmeye yönelik yatırımlar gerçekleştirmektedir. Satın almış oldukları kripto para düştüğünde satın alır, belli bir miktar yükseldikten sonrasında ise yeniden alım amaçlı olarak düşmesini belli bir zaman beklerler. 

Kripto para satın alınmasının ardından, hangi kripto para birimi ile satın almış iseniz, ‘’piyasalar’’ olarak yer alan kısma yazmalısınız. Bu olayı basit bir örnek ile daha kolay bir şekilde açıklamak gerekirse;

Diyelim ki, TRY para birimi paritesinde Kripto para alımına karar verdiniz ve aldınız. TRY ile alım ve satım işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, Binance’de yer alan piyasalar kısmı üzerinden BTC/TRY yazmalısınız. İlk olarak yazılmış olan kısımda, yani BTC olan kısım, her zaman almak istediğiniz coin biriminin yer almış olduğu kısım olacaktır. Sonraki kısımda ise hangi kripto para ya da itibari para birimine satmak istiyorsanız o yer almaktadır. Yani eğer BTC/TRY olarak bir parite üzerinde işlem sağlıyor iseniz, BTC almış iseniz piyasa üzerinde yer alan bu pariteden sat diyerek elinizde yer alan Kripto para türk lirası olarak çevirmiş olacaksınız.

Aynı mantıkta düşünerek elinizde yer alan BTC paralarını, BTC/USDT parametresi üzerinden dolar karşılığı da satabilme imkanınız bulunuyor. Kripto paralarınızı EURO para birimi olarak da satabilirsiniz. Yani genel olarak elinizde yer alan bitcoinleri, dilediğiniz bir itibari para birimine çevirebilmeniz mümkündü. Bu işlemler hem bitcoin alımı, hem de satımları için mümkün olmaktadır.

Elinizde eğer TRY var ise, bununla sadece try parametresi bulunan kripto para birimlerini alabilirsiniz. Ancak bu try para birimini ilk olarak usdt’ye çevirebilir, daha sonrasında ise dilediğiniz bir kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Kripto para alım satımı sağlamakta olan borsalarda, eğer elinizde para birimi olarak ne var ise, yalnızca o işlem çifti üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Bunun haricinde alım işlemi yapılmasına izin verilmemektedir. Birçok insanın da genel olarak kripto para alım ve satımlarında karıştırmış olduğu işlemler bu olmaktadır. İlk alımınızda sonra, kripto paranızı satmak istediğinizde, hangi kripto para birimine dönüşüyor ise, o piyasayı kullanarak yeniden kripto para satın almalısınız.

Genel olarak insanlar, birçok kripto para çifti ile işlem yapılmasından ötürü usdt kullanmaktadır. Bunun asıl nedeni ise, doları uzun vadeli bir şekilde yükseliş grafiği içerisinde yer almasından ötürüdür. Bu sayede hem kripto paralardan, hem de doların yükseliş grafiğine dayalı olarak kar elde edilmektedir. Bu piyasa şartlarına göre de bazı değişiklikler arz edebilmektedir.

Genel olarak bakıldığında kripto para alım ve satımları biraz karışık gibi gözüküyor olsa da, oldukça basit işlemlerinin yer aldığı söylenebilir. Bu işlemleri yaparken de kolay bir şekilde işlem sağlanması adına Binance uygulamanızı Türkçe dil desteğine de çevirebilirsiniz. Bu sayede daha kolay bir şekilde işlemlerinizi doğru yapmış olursunuz.

İlk başlarda, türk borsaları üzerinden çok daha kolay bir şekilde işlem sağlama amaçlı olarak insanlar o platformlar üzerinden kripto para alımı gerçekleştirmektedir. Ancak hem kripto paraların borsalar içerisinde sınırlı olması, hem de oldukça yüksek komisyon ücretlerinin alınmasından ötürü daha sonrasında insanlar Binance üzerinden işlem açarak buradan çok daha iyi bir şekilde işlem açabilmektedir. Binance bu alanda dünyanın en iyisi olmasından ötürü, piyasa içerisinde popüler olarak yer alan tüm kripto paraları alıp satmanıza imkan verebilmektedir. Gün son içerisinde Binance’ye üye olma nedenleri de genel olarak bunlara bağlı olabilmektedir.

Bu şekilde size aktarmış olacağımız bilgiler sayesinde, sizlere doğru ve ayrıntılı bir şekilde gerekli yönlendirmeleri sağlamaya çalıştık. Birçok kişi için oldukça karmaşık olarak gözüken bu işlemleri, genel anlamda kendiniz kurcalamadığınız süre boyunca, tam olarak öğrenmeniz de oldukça zor olabilecektir. Kayıt işlemlerini sağladıktan sonrasında siz de Binance üzerinden oldukça hızlı bir şekilde kripto para alım ve satım işlemleri sağlayabilirsiniz. Ayrıca kafanızda belirlemiş olduğunuz birkaç kripto para ile alım satım yaparak belli bir miktar kar elde edebilmeniz de mümkün olacaktır.

Genel olarak bakıldığında birçok kişinin endişe duymuş olduğu konular arasında, kripto paralardan zarar etme durumlarıdır. Ancak kayıt olmanızın ardından kripto para allım ve satım işlemlerinde Stop-Loss olarak adlandırılmış olan bu özelliği tercih edebilirsiniz. Örnek olacak verdiğimizde, eğer bir kripto para satın alımı gerçekleştiriyorsanız ve bu kripto para hedeflemiş olduğunuz bir miktara yükselmiş ise, yükseldiği için de satmak istemiyorsanız bu durum da stop- loss kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde ise, sizin hesabı takip etmediğiniz süre içerisinde kripto paranız belli bir seviye altına indiği takdirde, paranızın nakite dönmesini sağlayacaktır. Böylece kardan zarar olarak paranızı da korumuş olabileceksiniz.

Bunun haricinde Stop- Loss özelliğini kullanarak da sizin bakmadınız bir dönem içerisinde kripto paranızın belli bir seviye altına düşmesi durumunda, belli bir oran üzerinden otomatik bir şekilde satış talimatı vererek zararınızı en az düzeyde tutmayı da başarabilirsiniz. Stop loss işlemleri amacına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde, paranızı korumanıza da yardımcı olabilecektir. 

Kripto Para Türleri

En bilinen ve değerli kripto para birimi Bitcoin'dir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı kimliği belirsiz bir kişi tarafından bir White paper aracılığıyla tasarlandı ve halka tanıtıldı. Şu anda piyasada binlerce kripto para birimi mevcuttur.

Her kripto para birimi benzersiz bir amaca ve spesifikasyona sahip olduğunu iddia eder. Örneğin Ethereum'un etheri, temel akıllı sözleşme platformu için gaz olarak pazarlanmaktadır. Bankalar, farklı konumlar arasındaki transferleri kolaylaştırmak için Ripple'ın XRP'sini kullanıyor.

En yaygın olarak işlem gören ve kapsanan kripto para birimi, ilk olarak 2009'da halka sunulan Bitcoin'dir. Kasım 2021 itibariyle dolaşımda yaklaşık 18,8 milyon bitcoin vardı ve toplam piyasa değeri 1,2 trilyon dolar civarındaydı. 

Bitcoin'in atılımının ardından, "altcoin" olarak bilinen bir dizi yeni kripto para birimi ortaya çıktı. Bazıları Bitcoin klonları iken diğerleri sıfırdan yaratılmış yepyeni para birimleridir. Solana, Litecoin, Ethereum, Cardano ve EOS bunlar arasında. Kasım 2021'e kadar, var olan tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 2,1 trilyon doları aşmıştı ve Bitcoin bu toplamın yaklaşık %41'ini oluşturuyordu.

Bitcoin Legal Midir?

Hükümet veya para otoriteleri, fiat para birimlerine değişim aracı olarak güç verir. 

Öte yandan, kripto para birimleri herhangi bir hükümet veya tüzel kişi tarafından desteklenmemektedir. Sonuç olarak, dünya çapında birçok finans ülkesinde yasal konumlarını oluşturmanın sorunlu olduğu kanıtlandı. Kripto para birimlerinin çoğunlukla mevcut finansal altyapının dışında faaliyet göstermesi, meselelere yardımcı olmuyor. Kripto para birimlerinin yasal statüsünün, düzenli işlemlerde ve ticarette kullanımları için sonuçları vardır. Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Haziran 2019'da kripto para birimi banka havalelerinin kara para aklamayla mücadele uyumluluğunu zorunlu kılan Seyahat Kuralı hükümlerine tabi olmasını önerdi.

El Salvador, Aralık 2021 itibarıyla parasal işlemler için Bitcoin'i yasal para olarak kabul eden dünyadaki ilk ülkeydi. Dünyanın geri kalanındaki kripto para düzenlemesi yargı yetkisine göre farklılık gösteriyor.

Japonya'nın Ödeme Hizmetleri Yasası, Bitcoin'i yasal mülkiyet olarak ilan eder. Müşterilerin kişisel bilgileri ve banka havalesi verileri, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları tarafından toplanmalıdır. Çin, kendi sınırları içinde kripto para ticareti ve madenciliğini yasakladı. Aralık ayında Hindistan'ın bir kripto para mimarisi üzerinde çalıştığı iddia edilmişti.

Avrupa Birliği'nde kripto para birimleri yasaldır. Kripto para türevleri ve diğer ürünlerin "finansal araçlar" olarak sınıflandırılması gerekecektir. Avrupa Komisyonu, kripto para kullanan finansal hizmetler sağlayan kuruluşlar veya tedarikçiler için düzenleyici önlemleri ve gereksinimleri tanımlayan Kripto Varlıklarda Piyasalar düzenlemesini Haziran 2021'de yayınladı. Bitcoin vadeli işlemleri gibi kripto türevlerine, dünyanın en büyük ve en gelişmiş finansal borsası olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Chicago Ticaret Borsası'ndan da erişilebilir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na göre Bitcoin ve Ethereum menkul kıymetler değildir.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Kripto para birimleri yeni, merkezi olmayan bir para paradigmasıdır. İki katılımcı arasındaki güven işlemlerini uygulamak için, bu sistemde bankalar ve parasal kuruluşlar gibi merkezi aracılar gerekli değildir. Sonuç olarak, kripto para birimlerine dayalı bir sistem, 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kurumların başarısızlığı tarafından oluşturulana benzer şekilde, büyük bir banka gibi tek bir başarısızlık noktasının küresel bir krizi tetikleme riskini azaltır.

Kripto para birimleri, banka veya kredi kartı sağlayıcısı gibi güvenilir bir üçüncü taraf kullanmadan iki taraf arasında para transferini kolaylaştırmayı vaat ediyor. Genel ve özel anahtarların yanı sıra iş kanıtı ve hisse kanıtı gibi çeşitli teşvik planları, bu tür merkezi olmayan aktarımları güvence altına almak için kullanılır.

İşlem yapan iki taraf arasındaki kripto para birimi transferleri, üçüncü taraf aracılar kullanmadıkları için geleneksel para transferlerinden daha hızlıdır. Flaş krediler, merkeziyetsiz borsada merkezi olmayan transferlerin güzel bir örneğidir. Teminatsız bu krediler saniyeler içerisinde tamamlanarak ticarette kullanılmaktadır.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak karlı olabilir. Son on yılda, kripto para piyasalarının değeri arttı ve bir seferde yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin, 20 Aralık 2021'de kripto pazarlarında 862 milyar doların üzerinde bir değere sahipti.

Kripto para biriminin en dikkate değer kullanım örneklerinden biri havale endüstrisidir. Şu anda, Bitcoin gibi kripto para birimleri, sınır ötesi para transferlerini kolaylaştırmak için aracı para birimleri olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak, fiat para birimi Bitcoin'e (veya başka bir kripto para birimine) dönüştürülür, ardından sınırlar ötesine gönderilir ve hedef fiat para birimine geri dönüştürülür. Bu yöntem, para transferlerinin maliyetini basitleştirir ve azaltır.

Sevdiklerinle Paylaş