Kraken Güvenilir mi? Yasal mı? Hangi Ülkenin? Sahibi Kim? Komisyon Oranları

Kraken Güvenilir mi? Yasal mı? Hangi Ülkenin? Sahibi Kim? Komisyon Oranları başlığımızdasınız. Kraken Güvenilir mi? Yasal mı? Hangi Ülkenin? Sahibi Kim? Komisyon Oranları Aralık 12, 2021 tarihinde yayınlandı.

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji ile, günlük ihtiyaçlarımızı bile karşılama durumunda artık teknolojiden faydalanmaktayız. Durum böyle olunca, kullanmakta olduğumuz paraların bile artık fiziksel yerine sanal para birimlerine dönüştüğünü görmekteyiz. Kripto para olarak adlandırılmakta olan bu sanal paralar, çeşitli coin borsaları üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmekte. Bu borsalar ise, bazılarının dolandırıcılık gibi durumlara karışmasından ötürü insanların güvenini kırmakta olduğunu görmekteyiz.

Kripto para borsaları arasında bilinir bir marka olarak yer almakta olan Kraken borsası, insanların güvenilir bir şekilde kripto para alım ve satım işlemleri sağlaması adına hizmet vermektedir. Biz de bu yazımızda sizlere Kraken borsasının yasallık durumu, sahibi ya da güvenilir olup olmadığı ile alakalı soruları detaylı bir şekilde cevaplandırarak bu alandaki meraklarınızı belli oranda gidermeye çalışacağız. 

Merakınızı gidermek için bakmanızı tavsiye ederiz: BİTCOİN NASIL ALINIR

Kraken Güvenilir mi?

Kraken Kripto para borsası, 11 senelik bir kripto para alım satım işlemi sunmakta olan sağlam altyapısı hizmet vermekte olan sistemler arasında yer almakta. Bu denli bilinen bir borsanın güvenilirlik durumuna baktığımızda, 2016 senesinde yaşamış olduğu bir hack olayı ile oldukça büyük problemler ile karşılaşmakta olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha sonrasında toparlanma aşamasına geçerek 2018 yılının ocak ayında 1 haftalık güncelleştirme ve iyileştirme çalışmaları ile daha kaliteli bir hizmet için çalışmaya devam etti. Şu anda Kraken kripto para borsasında yer alan kullanıcıların fonlarının yaklaşık olarak %95’i, soğuk cüzdanlar içerisinde saklanmakta ve kullanıcılar kimlik doğrulama ya da 2 faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik seçenekleri ile yatırımlarını daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirebiliyor. 

Kraken Komisyon Oranları

Kraken kripto para borsasını, diğer borsalar ile kıyasladığımızda çok daha fazla komisyon ücret kesintileri almakta olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak komisyon oranlarına göz attığımızda %0,26 civarında bir kripto para alım ve satım komisyonu kesildiğini görmekteyiz. Bu oranları bir örnek ile açıklayacak olduğumuzda, 1000 dolarlık bir kripto para alım ya da satım işlemleri sağladığınızda, yaklaşık olarak 2,6 dolarlık bir komisyon kesintisi ödemiş olacaksınız. Bu oranda oldukça fazla olmasından ötürü yatırımlarınızdaki kazanç oranlarınızı düşürebilmektedir. Binance üzerinde yapmış olduğunuz kripto para alım ve satım işlemleri adına ise bu komisyon oranları %0,075 olmaktadır. Yani yaklaşık olarak üç katı daha fazla komisyon ücreti kesintisi sağlayan Kraken borsası yerine sizde yatırımlarınızın daha kazançlı bir hale dönmesini isterseniz, Binance borsasını tercih edebilirsiniz. 

Kraken mi Binance mi?

Genel olarak piyasa içerisinde iki büyük borsa olarak yer alan Binance ve Kraken borsalarını kıyaslayacak olduğumuzda, Binance borsasının birçok özelliği ile çok daha önde yer alan bir borsa olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik önlemlerinin daha üst düzeyde alınıyor olması, komisyon oranlarının oldukça düşük miktarda olması ya da çok daha fazla kripto para çeşidinin yer alması ile Binance borsasının bir adım daha önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun haricinde türk lirası ile para çekim ve yatırım işlemleri Binance içerisinde yer alırken, Kraken üzerinde böyle bir işlem mevcut değildir. Bu nedenle ülkemizde kripto para yatırımını yapmak isteyen kişilerin Binance kripto para borsasını tercih etmesi, çok daha mantıklı ve doğru bir karar olacağını söyleyebiliriz. Binance kayıt olurken referans kodu mutlaka kullanmalısınız.

 %10 + %25 Alım - Satım Komisyon İndirimi İle Binance'ye Kayıt Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli Olacaktır.

Mobil uygulama ya da web tarayıcı üzerinden kayıt oluyorsanız referans kimliği bölümüne bu kodu yazmanız yeterli olacaktır: OS18844Q

Bu kampanyalı bağlantı sayesinde 75 cent komisyonu %10 daha düşürüp sonrasında %25 BNB indirimini de açarak dibe çekebilirsiniz.

Kraken Hangi Ülkenin?

2011 senesinde Jessa Powell tarafından kurulmuş olan ilk ABD merkezli kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco bölgesinde yer alır. Platform 2011 senesinde kurulmuş olsa da, resmi olarak faaliyetlerine 2013 senesinin Eylül ayında başlamıştır. Yatırımcıları için Euro ve Dolar ile BTC ve de LTC gibi kripto para yatırımları adına hizmet sunmaya başladı. Günümüzde baktığımızda kripto para borsaları arasında ilk 10’da gösterilmekte olan borsalar arasında yer almaktadır. 

Kraken Sahibi Kim? Kime Ait? Kimin Şirketi?

Bitcoin’in önemini başından beri vurgulamakta olan ve kripto para borsalarının önemli bir parçası olarak yer almakta olan Jesse Powell, kripto para yatırımcılarının hızlı ve güvenli bir şekilde alım ya da satım işlemleri yapması için Kraken borsasını kurdu. Kurduğu zamandan bu yana şirketi, global alanda yüzlerce çalışanı ve üyesi ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. 

Kraken Ne Zaman Kuruldu?

Kraken kripto para borsası, genel olarak 2011 senesinde kurulmuş olan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak resmi olarak faaliyetlerine ise 2013 senesinin eylül ayında başlamıştır. Bu anlamda 1,5 senelik bir ön hazırlık süreci içerisinde platform iyileştirme çalışmalarında bulunulduğunu söyleyebiliriz. 

Kraken Yasal mı?

Kraken kripto para borsası, hizmet vermekte olduğu ülkeler içerisinde gerekli tüm yasal belgeleri almış olan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicisi olan FinCEN, Kanada düzenleyicisi olan FinTRAC, Avustralya düzenleyicisi olan AUSTRAC, Japonya düzenleyicisi olan FSA tarafından alınan gerekli tüm belgelere sahiptir. Ayrıca ülkemizde hizmet vermekte olan kripto para yasalarına uygun bir şekilde, yasal olarak hizmet vermeye sahip olan kripto para borsaları arasındadır. Bu anlamda Kraken borsası üzerinden kripto para alım ve satım işlemleri yapmanız durumunda herhangi bir yasal sorun ile karşı karşıya kalmayacaksınız. 

Kraken Batar mı?

Kraken, genel olarak ABD merkezli olarak ilk kurulan borsalar arasında yer almaktadır. Bunun haricinde oldukça fazla bilinmesinden ötürü de işlem hacmi olarak dünyada ilk 10 borsa arasında yer alabilmektedir. Bu yüzden Kraken borsasının batma ihtimalinin oldukça düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Yine de zamanın ne göstereceğini bilmemekle beraber, herhangi bir hack girişimi ile beraber sistemin çökme gibi bir olasılığının da olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Bu anlamda 2016 senesinde yaşamış olduğu bir hack girişimi ile beraber sistemin oldukça zor zamanlar geçirdiğini bilmekteyiz. 

Kraken Ne Kadar Güvenli?

Genel olarak 10 seneden uzun süredir bir hizmet durumuna sahip olan Kraken kripto para borsası, ABD ve dünyada oldukça fazla önem kazanmakta olan kripto para borsaları arasında yer alıyor. Bu anlamda güvenilir bir şekilde sunduğu bir hizmet olduğu söylenebilir. Ancak geçmişine baktığımızda, 2016 senesinde yaşamış olduğu hack girişimleri ile müşterilerine uzun süre boyunca bazı sıkıntılar da yaşatmış olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi durumun bir daha yaşanıp yaşanmayacağını bilmediğimizden ötürü, şu anda da kesin bir şekilde güvenli hizmet sunup sunmadığı ile alakalı kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Güvenli ve hızlı bir kripto para hizmeti arıyorsanız Binance kripto para borsasını tercih etmek sizin için daha mantıklı bir seçim olabilir. 

Kraken En Az Ne Kadar (Kaç TL) Para Yatılır?

Kraken üzerinde yer alan hesap limitleriniz, hesaplarınızın türlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kripto para alımı için para yatırma işlemleriniz için hiçbir hesap türü adına bir sınırlama yer almamaktadır. Ancak para çekme işlemleri adına başlangıç hesapları adına 5000 dolar, orta düzey hesaplar için 500.000 dolar ve pro hesaplar adına 10 milyon dolarlık bir limit olduğunu belirtebiliriz. Herhangi bir itibari para ile kripto para alımları adına da belirli sınırlamalar yer almaktadır. Kripto para alımlarınızda Euro alımlarınız adına 5 EURO, dolar üzerinden aldığınız kripto para alımlarında ile 10 USD gibi minimum emir tutarları yer almaktadır. 

Etiketler: kraken güvenilir mi, kraken komisyon oranları, kraken mi binance mi, kraken hangi ülkenin, kraken sahibi kim, kraken ne zaman kuruldu, kraken yasal mı, kraken batar mı, kraken ne kadar güvenli, kraken en az ne kadar para yatırılır

Sevdiklerinle Paylaş