Kredi Çıkmıyor Diyenlerin Yapması Gerekenler

Banka şubesinden ya da internetten hatta cep telefonundan SMS ile mesaj atarak kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin birçoğunu banka olumsuz olarak değerlendiriyor ve kredi çıkmıyor. Peki kredi çıkmıyor diyenlerin karşılaştığı sorunlar neler? Bu yazımızda kredi çıkmıyor diyenlerin karşılaştığı sorunları ele alacağız. Kredi çıkmıyor, ne yapmam gerekiyor diyorsanız alttaki başlıklarımıza göz atın. Kredinizin hangi sebeple çıkmadığını öğrenin. Sonrasında çözümü okuyun. Çünkü yapmanız gerekenleri iyi bir araştırma ile derledik ve yazdık.

Kredi Çıkmıyor4, 5, 6 Aydır Maaş Alıyorum, Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmam Gerekir?


Eğer aylardır bir işiniz varsa ve maaş alıyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken en az 6 ay maaş almanız gerektiğidir. Bankalar 4 ay maaş alan birine kredi çıkartmaz ve kredi çıkmıyor diye yakınabilirsiniz. 6. ay düzenli olarak maaş aldığınızda (buraya dikkat edin 3. ay ya da 5. ay demiyoruz, tam olarak 6. ay) bankaya gitmeniz gerekir. 6 aydır maaş aldığınızı ve kredi çekmeniz gerektiğini söylemeniz gerekir. Fakat 6 aydır maaş almanıza rağmen kredi yine çıkmıyorsa o zaman tek yapmanız gereken öncelikle bir kredi kartı çıkartmak. Kredi kartı başvurusunda bulunmalısınız. Kredi kartı ile düzenli harcamalar yapıp nakit paranızla kredi kartı borcunuzu ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. KKB puanı ancak bu şekilde hızlı bir şekilde yükselişe geçebilir. Eğer buna rağmen kredi çekemiyorsanız geçmişe dönük borçlarınızı ve daha önce kredinizin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü geçmişe dönük ödemediğiniz borçlarınız varsa kredi skoru bundan kötü etkilenmiş olabilir. Bu borçları bir borç para ile ödeyip kredinizi daha fazla çekerek elden aldığınız borç parayı karşı tarafa verebilirsiniz.

Maaş Aldığım Bankadan Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?


Belirli bir bankadan uzun süredir maaş alıyorsanız bu durumda banka ile ortak çalışıyorsunuz demektir. Bankalar maaş kartlarını aynı zamanda bankamatik, nakit kart olarak da kullanmanıza olanak sağlar. Bu da harcamalarınızı kullandığınız bankadan yapmanız anlamına gelir. Bu sebeple bankadan kredi çekebilirsiniz. Çünkü düzenli olarak aldığınız bir maaşınız olur. Fakat bazı durumlarda bankalar aksilikler çıkarır ve kredi çıkmaz. Maaşı aldığınız bankadan kredi çıkmadığı için de kredi çıkmıyor ne yapmalıyım diye kendinize sorabilirsiniz. Eğer maaşı aldığınız bankadan kredi çıkmıyorsa bilmeniz gerekiyor ki kredi puanınız çok düşüktür. Kredi puanı neden düşük olur? Geçmişe dönük yapmadığınız ödemeler, banka kırmızı kalem cezaları, kredi kartınızı ödememiş olmanız ve hatta geciktirdiğiniz vergi borçları bile kredi skorunuzu düşürebilir. Eğer maaşınızı aldığınız bankadan kredi çıkmıyorsa şubenizden kredi kartı alıp kredi kartı harcamaları yaparak bunları ödemeyi deneyin. Kredi kartınızından taksitli avans vb. küçük paralar çekip bir iki ay ödeyerek tamamını kapatma yoluna gidin. Böylece bankadaki KKB puanınız yükselecektir. Bir süre sonra maaşı aldığınız bankadan kredi çekebileceksiniz.

Cep Telefonundan Mesaj Atarak Çok Fazla SMS İle Kredi Başvurusu Yaptım, Kredi Puanım Düştü, Kredi Çıkmıyor, Ne Yapabilirim?


Eğer cep telefonunuz üzerinden birçok bankaya SMS ile kredi başvurusunda bulunduysanız bilin ki bu başvuruların hepsi kredi skorunuzu kötü etkiledi. KKB puanı başvurulardan çok fazla etkilenir ve düşer. Kredi puanınızı düzeltmek için tek yapmanız gereken 6 ay boyunca hiçbir şekilde kredi başvurusunda bulunmamak... Bankadan, şubeden, internetten, cepten kredi başvurusu yapmayıp şubenizi sıkıştırarak eğer yoksa kredi kartı çıkartın. Çünkü bu çok önemli bir kriter. Kredi kartınızdan yaptığınız alışverişler ve kredi kartı ödemelerinizi geciktirmemeniz kredi skorunuzu hızlı bir şekilde yükseltmekte bir numaralı yollardan biridir. Bu yolları deneyerek kredi çıkartabilirsiniz.

Çalışıyorum Ama Kredi Skorum Düşük, Kredi Çıkmıyor, Ne Yapabilirim?


Herhangi bir işletmede, firmada maaşlı çalıyor olabilirsiniz ve sigortanız da olabilir. Ama unutmayın ki maaş bordrosunun yüksek olması, sigortanın 6 aydan fazladır yatıyor olması kredi skoru için önemli kriterlerdendir. Eğer çalışmanıza rağmen kredi çıkmıyorsa, 6 aydan fazla çalışmışsanız ve maaş bordronuz da yüksekse, kredi kartı kullanmayı denemelisiniz. İnternetten başvurulara, cep telefonundan SMS ile başvurulara ve ret cevaplarına son vermelisiniz. Eğer birden çok kredi başvurusunda bulunduysanız kredi skorunuz olumsuz etkilenmiştir. Unutmayın ki kredi bir kere çıkmıyorsa birden fazla bankaya başvurmak sadece kredi skorunuzu olumsuz etkiler. Ret cevabı alırsınız. Kredi skorunu yükseltmek için 6 ay boyunca borçlarınız varsa düzenli ödeyin, kredi kartınızın ödemelerini geciktirmeyin, kredi kartınız yoksa para çekip taksitle ödeyin ve toplu kapatın. Bu ve benzeri yollar ile kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz. Fakat 6 aydan erken başvuru yaparsanız kredi skorunuz yine olumsuz etkilenir. Kredi kartı kullanmıyorsanız kredi skorunuzun yükselmesi zor olacaktır. Sigortanız, örneğin 3 ay çalışıp 3 ay sonra kesilmişse ve tekrar sigorta girişiniz yapılmışsa bankanın size olan güvenini azaltır. Sürekli başka işlerde çalışmak yerine sabit bir işte çalışmayı ve kredi çıkartmayı deneyin. Bu kriterlerden herhangi biriyle kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz. Böylece kredi çıkartabilirsiniz.

Hiçbir Sorunum Yok Neden Kredi Çıkmıyor, Ne Yapabilirim?


Bankalar kredi verirken birden çok kriteri göz önünde bulundurur. Mesela siz 2 ay çalışmış sonra da başka bir iş bulmuşsunuzdur. Aradan geçen sigorta giriş çıkış zamanı bankadaki prestijinizi kötü etkileyebilir. Kredi kartınızı farkında olmadan geç ödemiş ve puanınızı düşürmüş olabilirsiniz. En kötüsü de sürekli kredi başvurularında bulunduğunuz için kredi notunuz aşırı düşmüş olabilir. Aynı şekilde maaş bordronuz düşük olabilir. Yine üzerinize hiçbir şey olmadığı için ve kredi kartı kullanmadığınız için kredi notunuz yükselmemiş ve yerinde saymış olabilir. Bu ve benzeri birçok kriteri düşünün. Bunları düşündükten sonra sorunun kaynağını bulun ve harekete geçin. Kredi çıkmıyor demek yerine eksik olan kısmı tamamlayarak kredi çıkartabilirsiniz. Bankalar kredi vermiyorsa, kredi çıkmıyor demeyin. Kayıtlarınızda düzenli ödemeler, sigorta, yüklü para giriş çıkışları, üzerinize bir mal varlığı, kredi kartı ödemelerini geciktirmeme, kredi kartınızdan yüklü para çekip ödeme ve benzeri yollar kredi notunuzu yükseltecektir. Bu not yükselince kredi çıkar.

Sigortalı Çalışıyorum İpotekli Kredi Çıkmıyor, Ne Yapabilirim?


Sigortalı çalışmanıza rağmen kredi çıkmıyorsa ya sigortanız 6 ay olmamıştır ya da çok fazla başvuru yaparak kredi skorunuzu olumsuz etkilemişsinizdir. Üstelik kredi skorunuz çok kötü olduğu için ipotekle bile kredi alamazsınız. Bankalar kredi skoru düşük olduğu için ipotekle bile kredi vermiyor. Bazı durumlarda ipotek ve kefil ile kredi verebiliyorlar fakat bu yine kredi skorunuza bağlı oluyor. Maaş bordronuzun aşırı düşük olması yine ipotekli kredi çekmenize engel olabilir. Kredi notunuzu çalışsanız da farkında olmadan kredi kartı ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda düşürmüş olabilirsiniz. Daha önce çektiğiniz bir kredinin ödemelerini geciktirmiş olabilirsiniz. Vergi borcunuz olabilir ve icralık olmuş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda banka kredi vermiyor. Bu yüzden bu olumsuz kriterlerden kurtulup en az 6 ay olmak şartı ile ödemelerinizi düzenli yapmalı ve kendinizi temize çıkarttıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Kredi Çıkmıyor, Nasıl Araba Alabilirim?


Eğer kredi çıkmıyorsa ve araba almak istiyorsanız bilin ki banka size alacağınız araca ipotekle bile kredi vermiyor demektir. Çünkü bankadan kredi çekerek araba alırken banka arabaya ipotek koyar. Buna rağmen kredi çıkmıyorsa geçmişe dönük borçlarınızı halletmekle başlayabilir, düzenli sigorta yatırabilir ve bu süreçte maaş bordronuzu yüksek göstermek için terfi alabilirsiniz. Eğer bu yollarla taşıt kredisi çıkmıyorsa araba almak için ihtiyaç kredisi çekme yoluna gidin. Üzerinize bir mal varlığı varsa bunu ipotek ederek ihtiyaç kredisi çekin ve çektiğiniz bu ihtiyaç kredisini de arabayı nakit almak için kullanın. Fakat ihtiyaç kredisini de ipotekle çekemiyorsanız o halde kredi skorunuz aşırı düşük demektir ya da kredi kartı kullanmıyor, geçmişe dönük borçlarınızda icra gibi durumlarla karşılaşmışsınız... Banka tarafından kırmızı kalem yemiş olabilirsiniz. Kırmızı kalemden kurtulmak için 6 ay boyunca düzenli ödemeler yapıp borçlarınızı geciktirmeyin ve şubenizden merkeze ayrıcalıklı yazı göndermesini isteyin. Böylece kredi çıkartma şansınız artar. İstediğiniz arabayı banka aracılığı ile almanızın başka bir yolu yok ne yazık ki.

Etiketler: kredi çıkmıyor nasıl çıkar, kredi çıkmıyor ne yapabilirim, kredi çıkmıyor nasıl araba alırım, maaşlı çalışıyorum kredi çıkmıyor, sigortam var kredi çıkmıyor, maaşım yüksek kredi çıkmıyor, kredi skorum düşük kredi çıkmıyor, ipotekli kredi çıkmıyor

Sevdiklerinle Paylaş

Yorum Yaparak Katkıda Bulunabilirsiniz